Které kraje v Česku mají nejvyšší průměrnou mzdu a které naopak nejnižší? Některé statistiky vás pravděpodobně překvapí.
Platy v Česku sice pomalu rostou, což je skvělé, ale když vezmeme v potaz, že společně s nimi rostou i ceny za energie či základní potraviny, platy už nejsou tak vysoké, jak se na první pohled může zdát. Vždyť jen cena základních potravin, jak již redakce Událostí247 zmiňovala, roste do astronomických výšin. Co na tom, že rostou platy, když společně s nimi rostou i výdaje. Existuje vůbec kraj, ve kterém by se lidé měli skutečně finančně dobře? Pojďme se na to společně podívat.
Průměrné platy v Česku
Zatímco v některých krajích si lidé mohou dovolit nadstandardní životní úroveň, jinde se musí smířit s výrazně nižšími výdělky. Průměrná mzda v Česku sice neustále roste, ale rozdíly mezi regiony jsou stále markantní. Jak uvádí Český statistický úřad, průměrná mzda za poslední rok vzrostla reálně o 4,2 %. Nejvíce si přilepšili zaměstnanci v oblasti nemovitostí, a to o 16 %. Jedinci pracující ve vědecké a technické činnosti mají oproti minulému roku o 12,2 % vyšší průměrnou mzdu a o 10,3 % si přilepšili i ti, kteří pracují ve stravování a pohostinství.
Průměrná mzda je v Česku odhadována na 46 828 Kč, ale reálné výdělky se výrazně liší podle regionu. Zatímco někde se průměrné výdělky pohybují nad průměrem, jinde jsou pak o tisíce korun nižší. Jak redakce Událostí247 zjistila, vůbec nejnižší průměrnou mzdu pobírají zaměstnanci v Královéhradeckém kraji, kde se průměrná mzda pohybuje okolo 42 284 Kč.
Naopak nejlépe se mají zaměstnanci v Praze, kteří pobírají v průměru 59 870 Kč. Hned za ní jsou pak zaměstnanci ve Středočeském kraji s průměrnou mzdou 49 422 Kč. Rozdíl mezi nejlépe a nejhůře placeným krajem tak činí přes 17 tisíc korun měsíčně.
Kdo bere nejvíce
Nutno podotknout, že průměr je vysoký především díky těm, kteří jsou na vysokých pozicích a pobírají vysoké mzdy. Vůbec nejvíce si v Česku vydělávají ředitelé a manažeři velkých firem, jejichž průměrná měsíční mzda činí 170 029 Kč. I ti, kteří se starají o řízení letového provozu, si bez problémů vydělají více než 150 000 Kč měsíčně. Na opačném spektru se pak nacházejí například dělníci, šičky, uklízečky, doručovatelé zásilek či popeláři. U nich se průměrná měsíční mzda pohybuje okolo 21 739 korun měsíčně.
„Těm průměrným částkám bych vůbec nevěřila. Bydlím v Praze, mám spoustu přátel a jen třetina z nich dosahuje průměrné hrubé mzdy. Sama beru okolo 35 000 Kč hrubého měsíčně a i když na papíře vypadá tato částka lákavě, není to na Prahu žádná sláva. Nájem tu máme nejdražší v ČR a když člověk zaplatí všechny měsíční poplatky, moc mu toho nezbyde,“ řekla Událostem247 Karolína J. z Prahy.
Ani v porovnání s jinými zeměmi Evropské unie to není žádná sláva. Průměrná hrubá mzda je u nás osmá nejnižší v celé EU. Nutno však podotknout, že se naše platy tolik neliší od těch, které nabízejí země, o kterých se často traduje, že se v nich dají vydělat pohádkové peníze. Podobné mzdy má například i Řecko nebo Portugalsko. Vůbec nejvíce si v průměru můžete vydělat v Lucembursku, kde roční mzda dosahuje v přepočtu 1,7 milionu korun. Vysoké platy nabízí také Dánsko, Německo, Rakousko nebo Finsko.
Jste spokojeni se svým platem?


