Víte o tom, že již za pár měsíců bude vytápění některými kotli v Česku zakázané? A nemáte takovýto kotel náhodou doma i vy?
O tom, že od září letošního roku začne v Česku platit zákaz používání určitých typů kotlů psaly Události247 již dříve. Jedná se o kotle 1. a 2. emisní třídy. Ten, kdo jimi bude příští zimu svůj domov vytápět, může od úřadů dostat pokutu až 50 tisíc korun. Týká se to i vás? Zjistěte, jak nyní postupovat, abyste se pokutě vyhnuli.
Vytápět dům starým kotlem se lidem prodraží
Zima je již definitivně pryč a venku nastává teplé jarní období. Mnozí tak nyní plánují letní dovolenou či jiné radovánky a na příští zimu ani nemyslí. Pokud však lidé k vytápění používají starý kotel již zmíněné 1. či 2. emisní třídy, neměli by se nechat teplým počasím uchlácholit a začít věc rychle řešit. Jinak jim totiž hrozí 50tisícová pokuta.
Zákaz totiž začne platit již v září, tedy zhruba za 4 měsíce. A ti, kteří ještě kotel nevyměnili, se tak pomalu dostávají pod časový tlak. Jak ostatně pro web EnergoŽrouti upozornil Vladimír Stupavský z Klastru Česká peleta: „Pokud domácnosti nechají výměnu na poslední chvíli, nemusí ji stihnout, protože jednoduše nebude dostatek topenářů“.
Starý kotel má doma stále mnoho Čechů
Jak píše web iDnes, podle odhadů je v Česku stále v provozu přibližně 150 tisíc takových zařízení. „Naše odhady hovoří o tom, že jen 20 procent lidí ten kotel v daném termínu vymění, podnikají v tom nějaké kroky. Ostatní jsou buď staří, nebo chudí a zadlužení lidé, kteří na to prostě nebudou mít peníze,“ řekl pro server iDnes prezident Asociace podniků topenářské techniky Zdeněk Lyčka.
Ti, jež na výměnu kotle nemají finance, přitom mohou využít dotace, které stát poskytuje. Pro seniory a nízkopříjmové rodiny je zde kotlíková dotace, která může pokrýt až 95 procent z veškerých nákladů, píše web CNN Prima News. Lidé, kteří nepatří do nízkopříjmové skupiny, pak mohou čerpat peníze z titulu Nová zelená úsporám. Konkrétně jim tato dotace může pokrýt maximálně 50 procent nákladů.