Kdo bude doma používat příliš starý spotřebič, ten dostane likvidační pokutu. Bude se to kontrolovat už od 1. září

Do začátku platnosti nového nařízení zakazujícího používání vybraných zdrojů vytápění zbývá už jen 1,5 měsíce. Pak bude lidem hrozit vysoká pokuta.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Pomalu ale jistě se blíží začátek platnosti nového zákona, který bude lidem zakazovat používání jednoho druhu starých spotřebičů. Jedná se o staré kotle na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy, které bude od začátku září zakázáno používat, jak již loni informovaly Události247. Kdo si je však nevymění, může dostat mastnou pokutu.

Pokutu může dostat spousta Čechů

Jak píše web Deník, Češi o nařízení ví téměř 12 let, což je dost dlouhá doba na přípravu a výměnu kotle. Přesto to však mnozí z nich neučinili. V červnu odhady mluvily zhruba o 150 tisících domácností, které výměnu dosud neprovedly. Všem těm bude od 1. září hrozit, že od místních obecních úřadů dostanou pokutu až 50 tisíc korun.

iZdroj fotografie: Luca at Polish Wikipedia / Creative Commons / CC-BY-SA
Zakázány budou všechny kotle či kamna 1. a 2. emisní třídy

Zákaz se navíc netýká jen kotlů 1. a 2. emisní třídy. Jak píše web Finance, používat už nebude možné ani kotle vyrobené před rokem 2000, protože tehdy ještě emisní třídy nebyly vůbec stanoveny. Stejně tak budou zakázané upravené či svépomocí vyrobené kotle.

Na výměnu lze získat dotaci

Kdo se chce vyhnout tomu, aby mu úřady pokutu skutečně udělili, měl by si tak s výměnou pospíšit. Využít k tomu lze dotace, které stát nabízí. Jak nedávno informovaly Události247, ty však již v současné podobě brzy skončí. Ještě do konce srpna mají lidé čas podat žádost o Kotlíkovou dotaci anebo získat peníze z programu Nová zelená úsporám. Nejvyšší možná částka, kterou lze takto získat činí 180 tisíc korun.

Češi mají do konce srpna 2024 šanci získat od státu až 180 000 Kč. Kdo si včas nepožádá, o peníze navždy přijde

Nově se pak od září příspěvky podstatně sníží. Jak píše server E15, nízkopříjmové domácnosti, které si budou chtít vyměnit kotel za tepelné čerpadlo, obdrží od státu podle nových pravidel nejvýše 150 tisíc korun. Ti, kteří však starý kotel na tuhá paliva pouze nahradí novějším modelem, budou mít nárok pouze na 110 tisíc korun. A pokud by se lidé rozhodli pro pořízení kotle na biomasu, dostanou ještě méně.

Co k vytápění svého domu používáte vy? Napište nám své zkušenosti do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články