Každý řidič, který v autě převáží náklad, by si měl ověřit, zda tak činí v souladu se zákonem. Pokuty jsou vysoké.
Pokuty hrozí řidičům za celou řadu přestupků. Kromě překročení maximální povolené rychlosti je častým nešvarem také třeba telefonování za volantem nebo jízda s nezapnutými bezpečnostními pásy. Pak jsou tu ale méně časté přešlapy, o kterých někteří motoristé možná ani neví. I za ně však mohou dostat mastnou pokutu. Jde třeba o špatně umístěnou palubní kameru v autě, jak již dříve psaly Události247. Anebo o nadměrné množství převáženého nákladu.
Váhový limit se musí dodržovat
V souvislosti s váhovým limitem si většina lidé představí přetížené kamiony či dodávky převážející těžký náklad. Jak nicméně upozorňuje web Novinky, hmotnostní limity platí i pro osobní automobily, menší dodávky nebo vozíky, jež řidiči mohou za auto zapojit. Kromě toho, že pak přetížení může vážně poškodit auto, jde také o porušení zákona, za což mohou motoristé vyfasovat pokutu.
Jak dále píše server Novinky, v technickém průkazu každého vozidla je stanovena maximální přípustná hmotnost. A pokud řidič tuto hmotnost překročí, dopouští se přestupku. V praxi nicméně policisté obvykle kontrolují především řidiče větších nákladních vozů.
Kdo pravidlo poruší, může dostat mastnou pokutu
Sankce za porušení tohoto zařízení rozhodně nejsou nízké. Třeba řidiči kamionů či autobusů se špatným, respektive příliš těžkým nákladem mohou od policie dostat na místě pokutu až 15 tisíc korun, píše server 12bodů. A pokud by se přestupek dostal do správního či trestního řízení, může se sankce vyšplhat až na 500 tisíc korun.
A jaká jsou vlastně rizika přetížení? Kromě již zmíněného poškození auta je to také bezpečnost. Přetížený vůz totiž může být hůře ovladatelný a celkově mít jiné jízdní vlastnosti. A v neposlední řadě také značně poškozuje silnice, jak dodává web Lidovky.