Každému řidiči, kdo má na autě takto zapnutá světla, hrozí mastná pokuta. Vyvarujte se tomu, jinak budete mít co do činění s policií

S příchodem podzimu znovu začínají být aktuální některé dopravní předpisy, na které přes léto mnozí zapomněli. Kromě zimních pneumatik se týkají i světel.

i Zdroj fotografie: The Car Spy/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Řidiči musí dodržovat celou řadu předpisů, pokud nechtějí platit mastné pokuty na každém rohu. Kromě obligátního nepřekračování maximální povolené rychlosti či respektování dopravních značek však hrozí sankce i za zdánlivě malicherné přestupky. Události247 například v minulosti psaly o tom, že tisíce korun může motoristy stát neodůvodněné použití klaksonu. A další pokuta hrozí i za nesprávné svícení.

Používání světel má svá pravidla

Podzim je charakteristický krátkými dny a častými mlhami. Ruku v ruce s tím jde pak i snížená viditelnost, což významně stěžuje řízení. Mnozí proto s oblibou využívají takzvané mlhovky. Ne všichni však znají správný způsob používání těchto světel. Každému řidiči, kdo má na autě špatně zapnutá tato světla, přitom hrozí mastná pokuta dosahující až 2500 korun. Lidé by se těmto přešlapům tedy rozhodně měli vyvarovat, jinak budou mít co do činění s policií.

Podle stávající české legislativy jsou řidiči povinni využívat zadní mlhová světla v případě snížené viditelnosti způsobené mlhou, sněžením nebo intenzivním deštěm. Přední mlhová světla pak mají použití volitelné, samozřejmě za výše popsaných meteorologických podmínek. Tato poměrně obecná specifikace však může vést k nedorozuměním a nesprávnému užití těchto světel.

Zákon rovněž blíže nestanovuje maximální povolenou rychlost, kterou by řidiči využívající mlhovky mohli jet. „Že nejde o pouhou teorii, potvrzuje silniční zákon platný v Německu. Dodržování právě této rychlosti 50 km/h při zapnuté zadní mlhovce považuje za povinnost. Což zároveň znamená, že zadní mlhové světlo by se mělo zapínat jen při mlze nedovolující jet rychlostí vyšší 50 km/h, protože dobrá viditelnost je 50 a méně metrů,“ cituje web TN asistenční službu ÚAMK.

Pokuta hrozí i v jiných případech

Kromě mlhovek pravidla omezují také další světla. Zákon například zakazuje používat dálková světla v případech, kdy by hrozilo oslnění protijedoucích řidičů, případně v situacích, kdy je vozovka již tak dostatečně osvětlena. Stejně tak je ve většině případů zakázáno problikávání.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mlhovky jsou určeny především pro řízení v mlze, dešti či sněžení

A finanční postih hrozí i těm, kteří sice svítí správně, ale mají světla špinavá či jinak zakrytá. „Za příliš znečištěné nebo zakryté světlo u nás hrozí na místě pokuta až 2000 korun,“ cituje server Aktuálně tiskového mluvčího ministerstva dopravy Františka Jemelku.

Používáte často mlhová světla? Napište nám své zkušenosti do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články