Kdo nakoupí v jednom z těchto obchodů, přijde o všechny své peníze. Je to vážné. Nachytala se už řada Čechů

Lidé mohou v dnešní době velmi snadno přijít o obrovské sumy peněz. Stačí, když si pro svůj online nákup vyberou špatný e-shop.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Internetové obchody si v posledních letech oblíbila značná část lidí. Nakupování online je totiž nejen pohodlné, ale také výrazně ušetří čas. Nabídku online obchodů navíc nedávno rozšířil polský e-shop Allegro, jak psaly Události247. Kromě mnoha výhod, které internetové obchody přináší je zde ale také riziko podvodů, na které by si lidé měli dát pozor. Ten, kdo v jednom z podvodných obchodů nakoupí, totiž může snadno přijít o všechny své peníze.

Podvodníci nachytali už řadu Čechů

Jak již dříve informovaly Události247, některé podvodné e-shopy například předem zaplacené zboží vůbec nedodají a poškozeným lidem nevrátí ani jejich peníze. Pomoci předejít tomu, aby lidé jen tak nenaletěli se snaží také Česká obchodní inspekce (ČOI). Na svém webu totiž úřad pravidelně informuje o rizikových e-shopech, kde by se lidé měli mít obzvlášť na pozoru.

Varování: Nakupovali jste někdy v těchto obchodech? Hrozí vám, že přijdete o peníze

Důkazem, že se rozhodně nejedná o malý problém je i množství e-shopů, které na seznam každý měsíc přibývá. Jen za říjen se soupis rozrostl o více než 20 položek. A že podvody na internetu jsou na vzestupu nedáno pro web Echo24 uvedl také policejní mluvčí David Schön: „Obecně každoročně dochází k výraznému navyšování trestné činnosti páchané prostřednictvím internetu a velkou část tvoří právě různé podvodné jednání.“

Jak poznat, zda je e-shop jedním z podvodných obchodů?

Kromě ověření v seznamu ČOI existuje také řada dalších rad, jak podvodníkům z online obchodů nenaletět. Důležité je například prověřit před samotným nákupem vlastnictví domény obchodu. Jak píše web Měšec, domény s koncovkou cz lze ověřit na webu Nic.cz, pro ostatní domény pak existují další weby, kde lze vlastníka dohledat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
ČOI na svém webu zveřejňuje seznam rizikových e-shopů

Eliminovat ztrátu peněz lze pak také prevencí při platbě. Pokud objednáváte z neznámého e-shopu, který nabízí možnost platby kartou, zvažte použití speciální bezpečné platební karty. Existují totiž karty, které jsou odděleny od hlavního bankovního účtu a jsou předplacené. Druhou možností jsou pak karty, které jsou s vaším účtem spojeny, mají ale omezenou dobu platnosti. Třeba na hodinu, den, konkrétní počet transakcí nebo určitou výši částky, dodává server Měšec.

Ověřujete si, zda není e-shop podvodný, než na něm nakoupíte? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích po článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články