O své zdraví bychom se měli starat tak, abychom předešli případným vážnějším zdravotním problémům.
Víte od nás, že celková suma, o kterou ročně přichází státní pokladna kvůli zanedbávání preventivních prohlídek, je zhruba 42 miliard korun. V Česku na prohlídky chodí pouze třetina lidí. Na vyšetření na rakovinu tlustého střeva a konečníku dochází jen 27 procent oprávněných. Dvě pětiny žen odkládají i screeningová vyšetření na rakovinu prsu, čtvrtina pak na rakovinu děložního čípku.
Kdy po vás může chtít pojišťovna peníze?
Možná to ani nevíte, ale za to, že nechodíte na preventivní prohlídky, můžete dostat pokutu. O nutnosti docházet na pravidelné zdravotní prohlídky totiž hovoří zákon o veřejném zdravotním pojištění, připomíná web Blesk. Stane se to v případě, že takovou prohlídku ignorujete opakovaně. Pokuta se pak může vyšplhat až do výše 500 korun. Neukládá ji ovšem lékař, ale vaše zdravotní pojišťovna.
Preventivní prohlídka je pro každého velmi důležitá. Může totiž odhalit nějaký zdravotní problém či nemoc už v zárodku a to znamená, že následná léčba může být účinná. Včasná diagnóza vám může dokonce zachránit i život v případě závažných onkologických nemocí. Výhodu máte v případě, že pracujete ve firmě, která preventivní prohlídky pravidelně vyžaduje. V takovém případě nemusíte na nic myslet a váš zaměstnavatel se o to postará za vás.
Lékař na takovou pokutu nemá právo
Pokutu byste ovšem mohli dostat i v případě, že se nedostavíte na schůzku, kterou jste si domluvili u svého praktického lékaře třeba z důvodu bolesti v krku, či jiné akutní potřeby. Kdyby se vám třeba udělalo lépe a řekli byste si, že na domluvenou prohlídku nepřijdete, aniž byste se třeba předem domluvili, i to by vám mohlo přinést pokutu. Tentokrát však ne od pojišťovny, ale rovnou od vašeho doktora. Některé ordinace totiž takové pokuty začaly od pacientů vybírat.
Není to ovšem zákonné. Jakékoliv poplatky, pokuty nebo úhrady za zdravotní služby totiž určuje pouze zákon a v žádném případě je nemůže poskytovatel zdravotních služeb jednostranně stanovit sám. Pokud tak učiní a pacient mu zaplatit odmítne, nic se tím nenadělá. Platilo by to pouze v případě, že by k něčemu takovému pacient předtím podepsal souhlas, jak vysvětluje advokát Jan Mach v listopadovém čísle časopisu České lékařské komory Tempus Medicorum.