Omikron působí zmatky, projevuje se jinak než dosavadní varianty. Podle lékařů se od delty rozeznat nedá

Nová vysoce nakažlivá mutace koronaviru omikron má stále ještě několik otazníků. Odborníci se ale shodují, že od delty se v mnohém liší.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lékaři ve Velké Británii díky aplikaci ZOE COVID získali seznam dvacítky nejčastějších příznaků, kterými se omikron projevuje. Nakažené nejčastěji zmiňují rýmu, bolest hlavy, únavu, kýchání a bolest v krku. Experti však připomínají, že kromě těchto symptomů se u lidí mohou projevit i jiné příznaky. Mezi méně časté teď však patří ztráta chuti a čichu.

Člověk s příznaky nachlazení má zřejmě omikron

Dalšími symptomy u omikronu jsou chraplavý hlas, horečka, zimnice, závratě, bolest očí, na hrudi, oteklé žlázy, malátnost, otupělost, pocit skleslosti, nebo nechuť k jídlu. Lékaři připomínají, že u omikronu příznaky nastupují rychleji než u delty. Navíc mají také kratší inkubační dobu. Jak píše CNN Prima NEWS, projevit se mohou do dvou až pěti dnů po kontaktu s infikovaným. Podle profesora Tima Spectora má člověk s příznaky nachlazení s velkou pravděpodobností omikron.

iZdroj fotografie: istockphoto.com
Lékaři

Trvání nemoci se v tomto případě pohybuje okolo pěti dnů.  Několik vědeckých studií ukazuje, že omikron je proti dříve dominantní variantě delta nakažlivější. Průběh onemocnění je ale celkově lehčí. Po celém světe v posledních týdnech výrazně roste počet pozitivně testovaných, a podle expertů je to právě kvůli omikronu. Zároveň se zvyšuje také počet lidí, kteří nemoc prodělali a opět se nakazí. V některých případech to může být i během jednoho měsíce.

Očkování státu ušetří peníze za hospitalizace

Stále také platí, že proti těžkému průběhu covidu chrání i první dávka očkování, a to už krátkou dobu po aplikaci. Ochranný efekt proti těžkému průběhu je u dvoudávkové vakcíny, podle českých údajů, u zranitelných osob kolem 80 procent. Třetí dávka však tento efekt vrací zpět k téměř 100 procentům. V Česku ji zatím podstoupilo téměř 3,3 milionu lidí, to je téměř polovina všech očkovaných a necelá třetina populace.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nemocnice

Očkování je také mnohem úspornější pro český zdravotní systém. Jedna dávka vakcíny Pfizer stojí zhruba 350 korun, lékař dostane asi 200 korun za její aplikaci. Podle informací ČTK, stojí včetně posilujícího očkování veřejné zdravotní pojištění zhruba 1650 korun. Monoklonální protilátky, které se podávají proti vážnému průběhu nemoci, stojí zhruba 60 tisíc korun pro jednoho pacienta. To odpovídá ceně jednoho dne hospitalizace na JIP, nebo týdnu na běžném oddělení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články