Tohle se zítra může stát i vám: Kdo odpoví na podobnou SMS zprávu, do pár chvil přijde o všechny své peníze

Přišla vám záhadná zpráva od neznámého čísla? Pak na ni rozhodně nijak nereagujte. Dost možná se totiž jedná o past, která vás může stát veškeré úspory.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

V poslední době výrazně narůstá počet nekalých praktik, kdy se podvodníci snaží okrást lidi o peníze pomocí různých manipulativních metod. Často předstírají, že reprezentují známou organizaci či dokonce státní úřad a využívají k tomu přesvědčivé a někdy až absurdní příběhy. Na některé obzvlášť vychytralé metody z poslední doby upozorňuje spotřebitelská organizace dTest.

Stačí jeden telefonát či SMS zpráva a peníze jsou pryč

Důvodů, proč vám podvodníci volají, může být celá řada. Mohou se například tvářit jako zástupci banky a varovat vás před možnými problémy s vaším účtem. Jindy zase nabízí digitální inovace, jak nedávno informovaly Události247. Cíl je však vždy stejný, a sice získat bankovní údaje nic netušícího člověka. V některých případech pak může volající použít i různé taktiky nátlaku či dokonce vyhrožování. Pozor by si na takové praktiky měli dát skutečně všichni, protože zítra se to klidně může stát i vám.

Jediným telefonátem převezmou podvodníci kontrolu nad vašim mobilem. Můžete se s ním rozloučit

Další z oblíbených metod je vytváření textových zpráv, které vypadají, jako by byly od doručovatelských služeb. Tyto zprávy často tvrdí, že doručení balíčku nebylo možné. Následně vyzývají k otevření odkazu, který vede k zadání platebních údajů. Je to však lest, která se snaží vás okrást. Kdo tak na podobnou SMS zprávu odpoví, do pár chvil může přijít o všechny své peníze.

„Obdobně podvodníci postupují i při rozesílání e-mailů. Zde jsou navíc informace doplněny o logo či grafiku dotčené doručovatelské služby, což zprávě dodává na důvěryhodnosti a spotřebitele může snadno zmást,“ dodává ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

Jak se proti podvodníkům bránit?

Odhalit jejich mnohdy velmi sofistikované techniky je často velmi obtížné. Přesto však existuje několik metod, jak je prokouknout. V první řadě by se lidé měli zaměřit na to, jestli znají identitu volajícího, tedy zda se jim vůbec představil. Pokud jim pak pracovník nějaké organizace či instituce volá bez toho, aby k tomu měl pádný důvod, jedná se o znak možného podvodu a lidé by měli zbystřit.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Mnozí podvodníci ke svým nekalým praktikám využívají telefonní hovory či SMS zprávy

Zároveň je možné si také nejprve ověřit dané číslo na internetu a až poté případně zavolat zpět. „Snadno lze nalézt i weby, kde si uživatelé vyměňují své zkušenosti s konkrétními volajícími, resp. s telefonáty, které byly iniciovány z konkrétního telefonního čísla,“ uvádí na svém webu organizace dTest.

Zdroj: dTest

Ověřujete si někdy hovory z neznámých čísel na internetu? Napište nám o svých zkušenostech do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články