Lidé, kteří letos pojedou na hory nebo exotickou dovolenou by měli zpozornět. Je vysoká šance, že naletí na nevýhodné nabídky a přijdou o spoustu peněz

Dovolenou si chce každý užít na maximum, ale některé nepříjemné situace to mohou narušit. Proto je lepší být připraven, a to díky několika tipům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Představu o perfektní podzimní či zimní dovolené má každý člověk trochu jinou. Někdo si to chce užít aktivně na horách, další raději v exotické destinaci s pořádným relaxem. Ať už je volba jakákoli, vždy je dobré se na cestu do zahraničí připravit. V době zdražování je určitě na místě mít představu o tom, jaké jsou v cílové zemi ceny. Jak vyplývá z reportáže youtube kanálu Kluci z Prahy, ideální je k tomu webová stránka Numbeo, která zobrazí průměrné ceny v jednotlivých zemích u všech běžných položek.

Informace o cenách se vyplatí

Turista tak má předem jasnou představu o tom, jaká je běžná cena za litr vody i za večeři v restauraci. Lépe se tak ochrání před tím, aby naletěl na přemrštěné ceny některých obchodníků. Ve srovnání zemí je kromě cen u základních potravin možné zjistit i sazbu za taxi a mít i představu o tom, jaké jsou v destinaci průměrné mzdy. Náklady ale nejsou tím nejdůležitějším tématem dovolené. Tím jsou hlavně zážitky. A aby jich byly hodně, je dobré vědět o všech zajímavostech v cílové lokalitě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Průměrná denní cena za stravu na dovolené při plné penzi je cca 300 korun

K tomu může pomoci server Wikitravel, který upozorňuje nejen na to, co je dobré vidět z památek či jaké jsou ve městě dobré restaurace, ale také upozorní, na co si dát pozor. Aby všechny stránky mohl člověk v dané lokalitě sledovat, musí mít připojení k internetu. V rámci Evropské unie je to bez starostí, ale mimo ni to může představovat velmi vysoké náklady kvůli roamingu. Všemu lze předejít pomocí webu Airalo, který umožní nákup elektronické simkarty pro jakoukoli zemi na světě ještě před příletem.

Poplatky na dálnice bez přirážky

V případě výhodných podmínek surfování tak pak není třeba ani stahovat offline mapy. Pro zapálené turisty se ale rozhodně hodí. Stejně jako slovník a aplikace počasí. V Česku je jednou z nejoblíbenějších Meteo Radar, ale do zahraničí se spíše hodí Windy. Jak upozorňuje reportáž Kluci z Prahy, na první pohled se může jevit složitě, ale dokáže upozornit, kdy bude pršet a oplývá také možností spuštění web kamery. A to dokonce až 12 měsíců zpětně. Naopak na co si dát pozor, je návštěva míst a restaurací podle recenzí.

iZdroj fotografie: Události247
Podvodníci obírají lidi na dálničních známkách o velké sumy peněz

Není dobré se spoléhat na jeden zdroj, protože si ubytovatel může dobré recenze jednoduše koupit. Vyplatí se prověřit si podnik raději na více stránkách. Obezřetnost je na místě také při nákupu dálniční známky, pokud se na dovolenou lidé chystají po vlastní ose. Na internetu se v minulosti objevila řada pochybných webových stránek, která je prodávala za zvýšené ceny. V Česku je dokonce tato praxe běžná i přímo na hranicích, jak Události247 informovaly zde.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články