Přejíždíte často železniční přejezdy? Pak si dejte dobrý pozor. Pokud porušíte pravidla, může se vám to pěkně vymstít.
Při přejíždění železničních přejezdů musí řídit dbát přísných pravidel. Každý řidič by měl při světelné signalizaci či spouštějící se závoře zastavit a počkat, až vlak přejede. Existují ale případy, kdy se motoristé těmito pravidly neřídí. A právě na ně si posvítí radar, který tento nešvar umí odhalit. Ten, kdo v autě pojede špatně přes železniční přejezd, ten bude moct dostat mastnou pokutu či dokonce na půl roku přijít o řidičák.
Špatně přejet železniční přejezd se nevyplácí
Kamerové systémy se staly nezbytnou součástí moderního dopravního dohledu, a to jak ve městech, tak i na méně frekventovaných komunikacích. Již se však nejedná pouze o kamery měřící rychlost. V Česku se nachází například také unikátní zařízení, které umí zachytit špatné přejíždění přes železniční přejezd, píše web Autosalon.
Zařízení se příznačně nazývá inteligentní železniční přejezd a jeho úkolem je postihovat řidiče ignorující výstražné signály. Narazit na něj mohou lidé na železničním přejezdu ve Vendryni poblíž Třince, uvádí web Správa železnic. Radar je zde umístěn od loňské zimy. A i když zatím se jedná o jediné místo, kde lze zařízení najít, není vyloučeno, že by se v budoucnu nemohlo rozšířit i do dalších měst a obcí.
A jaký trest řidičům, kteří pravidla týkající se přejíždění kolejí poruší hrozí? Od letošního roku, tedy po zpřísnění výše pokut a trestných bodů mohou motoristé za vjíždění na železniční přejezd přes zákaz dostat pokutu až 5500 korun, ve správním řízení pak dokonce 25 tisíc korun. A k tomu až 6 trestných bodů, píše web Měšec. K tomu pak může řidičům hrozit i zákaz řízení motorových vozidel až na 6 měsíců, dodává web Správa železnic.
Pokuty hrozí i za další přestupky
Nejen špatně přejetý železniční přejezd se může řidičům vymstít. Jak psaly Události247, technologický vývoj jde v poslední době rychle kupředu a v některých státech se tak již začínají testovat radary, které odhalí také další přestupky. Například zapnuté bezpečnostní pásy či předjíždění zprava. To ale není všechno. Díky tomu, že radary řidiče také vyfotí, tak lze pokutovat i jeho gestikulaci za volantem. Třeba v Německu za vztyčený prostředníček motoristům hrozí až 4 tisíce eur.
Dalším příkladem speciální kamery je pak zařízení umístěné v pruhu určeném pro autobusy. Tato kamera, která se nachází třeba na Evropské ulici v Praze, sleduje, zda řidiči nezneužívají pruh vyhrazený pro autobusy a další vybraná vozidla. Systém zahrnuje dvě kamery, jednu na začátku a druhou na konci pruhu. K tomu má na sobě také informační tabuli varující řidiče před vstupem do pruhu bez oprávnění, píše web Autosalon. Od tohoto radaru však pokuty řidičům zatím nehrozí a funguje tedy spíš pro sběr dat.