Za špinavé auto může lidem hrozit statisícová pokuta od policistů

Kvůli podzimním plískanicím může dojít k pořádnému ušpinění automobilu. Vliv to může mít nejen na nepěkný vzhled vozidla, ale i rodinný rozpočet.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Problém, který se v létě týká hlavně řidičů, kteří milují jízdu mimo asfaltové komunikace. Na podzim a v zimě ale může na potíže s tím související narazit téměř každý motorista. Zamrzlá okna, zašpiněná registrační značka. To jsou nejčastější prohřešky, které policie neodpouští. Řidiči mají ze zákona povinnost před každou jízdou své vozidlo očistit a policie s příchodem studenějšího počasí na to čím dál více dohlíží. Jak píše web Autozine, v případě namrzlých skel je třeba jejich úplné očištění tak, aby byl z automobilu dostatečný výhled.

Nebezpečné situace

V případě sněžení, musí z vozu zmizet i bílá pokrývka. Zákon myslí na situace, kdy může z projíždějících automobilů odlétávat sníh a kusy ledu, které mohou způsobit vážné komplikace v provozu. Jak informuje web TN, například v roce 2020 došlo k případu, kdy kus ledu odpadl z kamionu a málem zabil řidiče z jižní Moravy. Náraz byl natolik devastující, že automobilu utrhl motor. Naopak provoz jako takový neohrožuje nečitelná SPZ, ale přestupek je to přitom velký.

Podle vyhlášky je třeba, aby byla tabulka s registrační značkou čitelná na vzdálenost nejméně čtyřiceti metrů, připomíná web TN. Pokud tomu tak není, může řidič dostat pokutu až ve výši 10 tisíc korun a ztratit řidičské oprávnění až na jeden rok. Jak upozorňuje web Autotrip, jde o přestupek, který se nesmí řešit blokově na místě, a tak je celá záležitost řešena ve správním řízení. Tresty jsou v tomto případě stejné jako při přestupku řízení vozidla bez značky nebo se značkou, která nebyla k vozidlu přidělena.

V čistotě i do Polska

Na čistou SPZ si tak je dobré dávat opravdu velký pozor. Před cestou by si měli řidiči správně zkontrolovat čistotu nejen registrační značky, ale také světlometů. Jak připomíná server Autosalon, z auta by během jízdy rozhodně nemělo odpadávat bláto či jiné nečistoty, které mohou zašpinit silnici. Pokud k tomu dojde, musí motorista počítat s pořádnou pokutou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Během zimního období policie pravidelně upozorňuje, že s autem, které má na střeše sněhovou čepici nebo zasněženou registrační značku a zamrzlá okna, řidiči nesmí vyjíždět na silnici. Jsou tak nebezpeční sobě i všem okolo

Za takový přestupek je možné ve správním řízení dostat k zaplacení až 300 tisíc korun, píše dále web Autosalon. Nutné je navíc po sobě zašpiněnou silnici uklidit. Nižší pokuty mají kvůli špinavému vozu v Polsku. Jak píše web Biznesinfo, za jízdu se špinavými okny hrozí řidiči pokuta 3 tisíce zlotých (15 330 korun), za špinavá světla na automobilu pak mohou motoristé zaplatit 300 zlotých (1533 korun).

Jsou podle vás výše pokut férové?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články