Kdo si nesprávně zažádá o důchod, přijde o své peníze. Přijdete tak o tisíce korun, ani nemrknete

Na důchod se většina lidí těší už několik let dopředu. Někteří si o něj však musí požádat jinde než na České správě sociálního zabezpečení.

i Zdroj fotografie: Česká pošta
                   

Důchody navíc procházejí velkými změnami. Od letošního dubna se například změnily termíny, ve kterých se vyplácí. Namísto ve druhé polovině měsíce tak mnozí lidé nově peníze dostávají již v první polovině měsíce. Dotklo se to více než 1,16 milionu Čechů. Konkrétně se všechny důchody, které byly vypláceny po 16. dni v měsíci, nově vyplácí o 10 dní dříve. 

Důchody prošly spoustou změn

Upravuje se také věk odchodu do důchodu. Lidé se do něj dostanou později, než je tomu teď. Hranice nad dnešních 65 let se od roku 2031 dotkne osob narozených po roce 1965. Tato hranice se bude upravovat postupně o jeden měsíc ročně do věku 67 let. V tomto věku budou odcházet do penze lidé narození v roce 1989, kteří dosáhnou důchodového věku v roce 2056, jak Události247 zjistily podle dat Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Důchody po celém Česku se ve velkém změní. Stane se tak velmi brzy. Lepší vše zjistit teď, ať pak nejste překvapeni

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Systém důchodů se v Česku mění

Velmi důležitým kritériem pro získání důchodu je splnění potřebné doby zaplaceného pojištění, jak Události247 dohledaly na stránkách České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Důchody jsou totiž z tohoto pojištění vypláceny. Bez této potřebné doby nemají lidé na penzi nárok. Zaplacených musí mít alespoň 35 let důchodového pojištění, v případě odchodu do předčasné penze je to pak nově ještě o 5 let více. 

Kvůli žádosti na špatném úřadě neuvidíte ani korunu navíc

V době vysoké inflace také došlo k mimořádným valorizacím a důchody se navyšovaly nejen v lednu, ale i v průběhu roku. Peníze dostal každý, kdo měl důchod přiznaný do určitého dne. Šlo o stovky až tisíce korun. Pokud však někdo odevzdal žádost na špatný úřad, nestihl termín a nedostal vůbec nic. Trvalo totiž několik dnů, než ji správa poslala tam, kam patří. Ne každý totiž může žádat na ČSSZ. Lidé, kteří pracovali jako vojáci, hasiči nebo policisté, totiž musí se žádostí o důchod jinam.

Důchody v ČR se mění k nepoznání. Přinášíme přehled změn, o kterých by měl s předstihem vědět každý senior

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA
Většina Čechů podává svou žádost na ČSSZ

Jak Události247 zjistily, vojáci spadají pod Ministerstvo obrany. Podle ustanovení § 9 odst. 2 písm. a) a zákona 582/1991 Sb. orgány sociálního zabezpečení příslušného ministerstva rozhodují v oboru své působnosti o dávkách důchodového pojištění a provádějí jejich výplatu, pokud byl občan příslušníkem ozbrojených sil po dobu aspoň 20 let a splnil další podmínky. Pod Ministerstvo vnitra tedy spadají hasiči a policisté a tam si musí o důchod také požádat.

Pokud byste si tedy zažádali o důchod na špatném úřadě, mohou vám vyměřit jiný důchod, než na jaký máte skutečně nárok. Je proto důležité si nastudovat, kam přesně musíte žádost podat. V opačném případě se můžete připravit zbytečně o spoustu peněz.

Věděli jste o tom?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články