Kdo si z dovolené přiveze špatný suvenýr, ten dostane pokutu až 1 500 000 Kč. Je to vážné, kontroly se rozjely ve velkém

Zná to každý. Jedete třeba na dovolenou k moři a chcete si přivézt nějakou vzpomínku. Někdy se to však může pořádně prodražit.

i Zdroj fotografie: Bin im Garten / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Na dovolenou se těšíme celý rok. Většina lidí přitom neví, že mohou získat na dovolenou od svých zaměstnavatelů finanční příspěvek, jak psaly Události247 už dříve. Touto formou odměny zaměstnavatel zároveň motivuje své zaměstnance ke včasnému vyčerpání dovolené. Pokud se chystáte odpočívat někam do exotiky, třeba do Egypta, měli byste si o cílové destinaci něco nastudovat.

V Asii platí za porušení tvrdé tresty

Web TN upozornil, že z Egypta je zakázáno vyvážet úlovky z moře, například mušličky, kousky korálů a kamínky. Na letištích to opravdu přísně kontrolují. Zákaz platí také pro léky ve větším množství. Jednu dobu byl například velmi populární vývoz léků podporujících růst svalů. Úřady proto začaly vývoz léků obecně omezovat. Vymstít se však turistům může i transport potravin ze zemí mimo Evropskou unii.

Jedete letos na dovolenou? Seznam věcí, které si s sebou nesmíte přivézt zpátky do Česka. Jinak dostanete obrovskou pokutu

iZdroj fotografie: F.Krikava, Znojmo/ Creative Commons / CC-BY-SA
Češi si z dovolené rádi vozí například mušle

Jak totiž upozorňuje Státní veterinární správa, do Česka je zakázáno přivážet jakékoliv produkty živočišného původu. V asijských zemích, jako je Thajsko, Vietnam nebo Čína, jsou tresty za porušení pravidel velmi tvrdé. Za vývoz exotických motýlů nebo sušených koníků může padnout pokuta až 1,5 milionu korun, varuje web Deník. To ovšem ne každý turista ví. Své zákazy má i Indonésie, odkud se nesmějí vyvážet výrobky ze slonoviny.

Zákazy platí i v Chorvatsku

Například sbírat mušle větší než 3 cmje na Azurovém pobřeží ve Francii zakázáno. Korály jsou chráněny úmluvou CITES, která reguluje obchod s ohroženými druhy rostlin a živočichů, jak psal web SeznamZprávy. Vyhlášky, které zakazují sbírání mušlí větších než 3 centimetry, platí také na Azurovém pobřeží ve Francii. Nejčastěji ovšem vyvážejí turisté zakázané předměty a exempláře z Thajska, Vietnamu nebo Korey, ale také z Číny, Indonésie a Malajsie.

Kdo si z dovolené přiveze špatné suvenýry, dostane pokutu 1 500 000 Kč. Je to vážné, letos se to bude hojně kontrolovat

iZdroj fotografie: trolvag/ Creative Commons / CC-BY-SA
Málokdo ví, že za zakázaný přivezený suvenýr hrozí vysoká pokuta

Omezení však platí i pro Čechy tolik oblíbené Chorvatsko. Je odtam například zakázané dovážet různé úlovky, které lidé objeví při potápění na mořském dně. Může jít třeba o mořské ježky nebo třeba hvězdice, jak upozorňuje web Deník. Až se tedy budete chystat na dovolenou, určitě si s sebou nezapomeňte do dané země vzít třeba tištěného průvodce, ať se vyhnete případným nepříjemnostem a volno si užijete v klidu a bez starostí.

Věděli jste o tom? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články