Kdo si z dovolené přiveze špatné suvenýry, dostane pokutu 1 500 000 Kč. Je to vážné, letos se to bude hojně kontrolovat

Tradiční potraviny a nápoje, bylinky nebo třeba kameny a mušle. Suvenýry si ze svých cest dováží mnoho lidí. Ne vždy je to ale povolené.

i Zdroj fotografie: Karelj/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Vrátit se z dovolené bez suvenýrů je pro mnohé Čechy nemyslitelné. Zatímco někteří si jako vzpomínku dováží nalezené kamínky a mušle z moře, jiní si kupují nejrůznější tradiční lokální výrobky či potraviny. Ně každý ale ví, že některé suvenýry je přísně zakázané dovážet. Kdo nařízení poruší, může dostat vysokou pokutu.

Tyto suvenýry jsou přísně zakázané

O tom, že například pro dovoz vybraných nápojů platí určitá omezení, většina lidí ví. Ne všichni už ale znají nařízení, která zakazují i dovoz dalších předmětů. Jak nedávno upozornily Události247, typicky se jedná třeba o slonovinu, želvovinu nebo kožešiny a z nich vyrobené šperky a oblečení. Řetízek či kabelka koupené na místní tržnici se tak při převozu mohou nečekaně prodražit.

Jedete letos na dovolenou? Seznam věcí, které si s sebou nesmíte přivézt zpátky do Česka. Jinak dostanete obrovskou pokutu

Pak jsou zde ale i méně obvyklé případy. Například z Chorvatska je zakázané dovážet různé úlovky, které lidé objeví při potápění na mořském dně. Může jít o mořské ježky nebo třeba hvězdice, upozorňuje web Deník. Z Thajska je pak zakázané odvážet mušle, píše dále server Deník. Podobně je tomu i na plážích Azurového pobřeží ve Francii. A ze Sardinie si pro změnu turisté nesmí odvážet místní písek, dodává web Seznam Zprávy.  

Přísný zákaz platí i na vybraná zvířata a rostliny

Existují i tací, kteří si ze svého zahraničního výjezdu coby suvenýr zatouží přivézt živé rostliny nebo dokonce živočichy. Pokud by se jednalo o ohrožené druhy, může je to přijít obzvlášť draho. Jak již dříve psaly Události247, Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy reguluje vývoz a dovoz 40 tisíc chráněných zvířat a rostlin. Patří mezi ně například vybrané druhy želv, leguánů, exotických ptáků nebo kočkovitých šelem.

iZdroj fotografie: trolvag/ Creative Commons / CC-BY-SA
Na Sardinii je zakázané odvážet i tamní písek z pláží

A co hrozí těm, kteří by zákaz porušili? Jak dále upozorňuje web Finance, v Česku hrozí za nezákonně dovezené exempláře velmi přísné tresty. Krmě zabavení lidé mohou dostat mastnou pokutu dosahující až 1,5 milionu korun. A v krajních případech se dokonce může jednat o trestný čin.

Dovážíte si z dovolených suvenýry? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články