Čechům, kteří mají domácího mazlíčka hrozí letos velká pokuta. Mají totiž povinnost, o které se moc neví

Pes, kočka, ale také želva nebo papoušek. To vše jsou zvířata, která doma chová mnoho Čechů. U některých z nich je však třeba splnit řadu povinností.

i Zdroj fotografie: The U.S. National Archives/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Lidem, kteří chovají domácího mazlíčka, hrozí hned několik různých pokut. Události247 již dříve psaly třeba o sankcích týkajících se majitelů psů a koček. Dostat je mohou ti, kteří svého čtyřnohého kamaráda nenechají očipovat nebo poruší pravidla týkající se převozu zvířat v autě. Finanční postih však může hrozit i chovatelům dalších zvířat.

Mít exotického mazlíčka není jen tak

Vysokou pokutu mohou dostat mnozí lidé, kteří si pořídí exotického domácího mazlíčka. Konkrétně se jedná o vybrané druhy papoušků, želv nebo třeba leguánů. Moc se o tom sice neví, ale všichni lidé, kteří si tato zvířata chtějí pořídit, by si nejprve měli zjistit jednu důležitou věc, a sice zda se nejedná o ohrožený druh.

iZdroj fotografie: Vmenkov/ Creative Commons / CC-BY-SA
Povinné registraci podléhají i některé druhy suchozemských želv

Jak píše web Ekolist, lidé, kteří si takovéhoto vzácného mazlíčka domů pořídí, jej musí řádně zaregistrovat na příslušném úřadě. Další náležitosti se pak týkají případného prodeje zvířete a převodu vlastnictví na jinou osobu. A v neposlední řadě je úřady třeba informovat také o úmrtí mazlíčka.

Pokuty mohou být vysoké

Ti, kteří všechna nařízení nesplní, mohou dostat pokutu od České inspekce životního prostředí (ČIŽP). A to rozhodně ne malou. Jak dále uvádí server Ekolist, sankce může dosahovat stovek tisíc až 1,5 milionu korun. A pokud by úředníci zjistili obzvlášť závažná pochybení, mohou mazlíčka chovateli dokonce i zabavit.

Majitelům psů a koček letos hrozí likvidační pokuta 200 000 Kč. Policie ji může udělit opakovaně

A jakých zvířat se příslušné regule tedy týkají? Jde o vybrané druhy z Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (CITES). Ta zahrnuje asi 40 tisíc druhů rostlin a živočichů. Z těch nejčastěji pořizovaných zvířat coby domácích mazlíčků lze pak zmínit například vybrané suchozemské želvy, velkou část exotických ptáků, primáty, tedy různé opice a také kočkovité šelmy, kromě kočky domácí, dodal pro web Ekolist vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES Jindřich Novák.

Máte doma nějaké exotické zvíře? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články