Kolik si vydělává váš praktický lékař? Tabulkový plat mluví jasně, peníze to jsou opravdu pěkné. Stojí to však za všechny ty nervy a přesčasy?
Návštěva praktického lékaře je pro většinu lidí běžnou součástí života – ať už kvůli preventivním prohlídkám, nebo při zdravotních potížích. Pokud například patříte mezi seniory starší 65 let a patříte mezi řidiče, pak musíte k lékaři chodit o něco častěji. Teď navíc ještě více, než kdy jindy – od roku 2025 bude totiž kladen důraz na povinné kontroly jedinců, kteří trpí srdečními problémy. No, lékaři se skutečně nadřou. Vždyť si jen vzpomeňte, kolikrát jste šli ke svému praktikovi a jeho čekárna byla plná lidí. Kolik si ale takový lékař vlastně může vydělat?
Plat lékařů
Když se podíváme na nabídku práce pro praktické lékaře, nejnižší plat, který můžeme najít, je 60 000 Kč. Ne nutně to však znamená, že každý praktický či obvodní lékař bere tuto částku. Jak redakce Událostí247 zjistila, ne každý lékař dokonce bere plat. Plat dostávají pouze ti, kteří pracují ve veřejném sektoru. Naopak ti, kteří pracují v sektoru soukromém, pobírají mzdu. My se společně podíváme na první skupinu lékařů, a to tu, kteří pracují ve veřejném sektoru.
Plat lékařů je ovlivněn hned několika faktory. Mezi ty hlavní patří počet registrovaných pacientů, kapitační platby od pojišťoven, provozní náklady ordinace a délka praxe. Tabulkový plat lékaře hovoří jasně – na výšce platu má největší vliv platový stupeň, který se určuje podle délky praxe. Výši platu pak určuje i platová třída lékaře, která se zase určuje podle dosaženého vzdělání a případně kvalifikace.
Jak uvádí časopis Českého statistického úřadu Statistiky a My, průměrná hrubý plat lékařů v Česku se pohybuje okolo 84 810 Kč měsíčně. Opět – jde pouze o průměr a mnozí berou mnohem méně. Praktičtí lékaři v privátních ordinacích za první pololetí v minulém roce brali v průměru plat ve výši 58 688 Kč. U soukromých specialistů se pak průměrná mzda pohybovala okolo 97 600 Kč.
Kdo kolik bere
Jak jsme již zmiňovali, výši platu, který pobírá lékař ve veřejném sektoru ovlivňuje délka praxe i dosažené vzdělání. Pokud jste čerstvým lékařem, který právě dodělal školu, automaticky spadáte do 1. stupně a 12. platové třídy. V takovém případě, s praxí do 1 roku, budete pobírat 41 380 Kč. V případě, že splníte kmenovou zkoušku, posunete se do 13. platové třídy. Váš plat pak díky tomu stoupne na 49 150 Kč měsíčně.
Pokud jste lékařem s atestací a máte minimálně 5 let započítané praxe, pak se přesouváte do 14. platové třídy, kde hrubý plat dosahuje 53 680 Kč. V případě, že jste lékařem ve veřejném prostoru s praxí nad 32 let, pak se řadíte do 16. platové třídy s hrubým platem začínajícím na 76 540 Kč. Nutno podotknout, že částka se zvyšuje a to za přesčasy, noční služby a víkendové směny. Ačkoliv se částky zdají být vysoké, mnohým by tato práce ani za ně nestála.
„Obdivuju každého doktora a i když jsou jejich platy vysoké, zasloužili by si mnohem více. Sestra je doktorka a když si vezmu, jak náročná práce to je na psychiku a kolik času v ní tráví.. já bych to dělat nedokázala,“ řekla Událostem247 Helena B. z Ostravy. Práce lékařů rozhodně není jednoduchá. Musí se potýkat s rozsáhlou administrativou, nedostatkem personálu a rostoucími náklady na provoz ordinace. V neposlední řadě pak s nepříjemnými pacienty, se kterými bývá komunikace velmi složitá.
Co na platy lékařů říkáte?


