Ceny energií čeká v budoucnu turbulentní vývoj. Po prvotním zlevnění by pak totiž mohly opět růst.
Události247 sice nedávno psaly o tom, že mnozí dodavatelé energií zlevňují či se k tomu chystají. I přesto by se ale Češi měli připravit na to, že celkově si za energie v budoucnu spíše připlatí. Podle odborníků je totiž aktuální zlevnění jen krátkodobý jev, který nevydrží příliš dlouho. Příčin to má hned několik.
Energie od ledna zlevní, ale ne na dlouho
Dodavatel energií ČEZ bude od 1. ledna elektřinu zlevňovat o 6 až 9 procent podle typu smlouvy. Ceny za energie pak plánuje od příštího roku snižovat také třeba Innogy, E-ON nebo MND, píše web TN. To vše jsou pro Čechy zdánlivě dobré zprávy. Bohužel však mají také jedno „ale“.
Odborníci totiž varují, že tyto slevy na elektřině a plynu nemusí vydržet dlouho. Hlavním důvodem je rostoucí podíl distribučních poplatků, které dnes tvoří až polovinu konečné ceny energií. A tento poměr se má nadále zvyšovat. Navíc kvůli klimatickým změnám dochází k odklonu od uhlí a intenzivnějšímu využívání obnovitelných zdrojů. To je sice dobrá zpráva pro planetu, už horší ale pro peněženky Čechů. Je to totiž další z důvodů růstu cen.
Zdražení může být v řádu tisíců korun
Například podle Lukáše Kaňoka z portálu Kalkulátor.cz by u elektřiny mohlo dojít ke zdražení 1 megawatthodiny v průměru klidně o 500 korun zhruba na 4 tisíce korun, jak řekl pro web TN. To by se pak v celkových výdajích Čechů za energie výrazně promítlo. Za předpokladu, že roční odběr průměrné české domácnosti činí 3,5 megawatthodiny, připlatili by si bezmála 2 tisíce korun.
Mnozí experti tak radí si ceny raději zafixovat, dokud platí výhodné podmínky, jak píše server Novinky. Někteří doporučují fixaci na 2 roky, jiní by volili spíše kratší období., například jednoleté. Doufají totiž, že by se v letech 2026 a 2027 ceny mohly opět snižovat.