V Česku se šíří další podvodné SMS zprávy. Zjistěte čeho se týkají, ať jim také nenaletíte.
Podvodné SMS zprávy, známé také jako „smishing“ se v poslední době v českém prostředí objevují čím dál častěji. Události247 například psaly o tom, že podvodníci se takto snažili napálit klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny či České pošty. Bohužel, na tuto formu podvodu lidé mohou narazit i v dalších situacích.
Jediná SMS zpráva vás může stát veškeré úspory
Cílem těchto SMS zpráv je vylákat z lidí jejich osobní informace jako jsou bankovní údaje, hesla nebo jiné citlivé údaje. Pak už podvodníkům mnohdy stačí i pouhá minuta k tomu, aby vám vyluxovali bankovní účet. Pokud vám tedy někdy takováto nenápadná textovka přijde, dejte si na to pozor. Rozhodně ji neotvírejte a už vůbec neklikejte na odkazy obsažené v těchto podezřelých SMS zprávách.
Rozpoznat, že se jedná o podvod přitom mnohdy nebývá vůbec snadné. Tyto SMS zprávy se totiž často tváří jako oficiální komunikace od bank, vládních institucí nebo jiných důvěryhodných zdrojů. Příjemce pak obvykle lákají na nejrůznější falešné výhody nebo je naopak varují před fiktivními bezpečnostními hrozbami.
Kde nebezpečí hrozí?
Aktuálně podvodníci útočí pod záminkou, že jsou z Úřadu práce. Lidem nejenže posílají SMS zprávy, ale také jim volají. „Jde o automaticky generované hovory týkající se údajného schválení příspěvku na bydlení ve výši 18 000 korun. Hlas vydávající se za Ministerstvo práce a sociálních věcí požaduje sdělení osobních údajů,“ cituje web TN vyjádření úřadu.
A před podobnými praktikami rovněž varuje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zde podvodníci lidem nejprve volají, následně jim zašlou SMS zprávu, která obsahuje odkaz vedoucí na údajný web ČSSZ. Tam pak mají lidé vyplnit své osobní údaje. Jak však úřad píše na svém webu, i zde se jedná o podvod, jehož jediným cílem je vylákat z lidí jejich citlivé údaje a následně je připravit o jejich úspory.