Koncesionářské poplatky se v Česku možná zruší. Řada lidí by tak ušetřila peníze

Koncesionářské poplatky jsou u nás velmi kontroverzním tématem a mnozí s nimi jasně nesouhlasí. Možná se ale nakonec dočkají jejich neplacení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedním z hlavních aktuálních témat je otázka koncesionářských poplatků, které si Česká televize nárokuje od obyvatel. Mnozí mohou namítnout, že pokud je tohle hlavní problém, nemáme se vlastně tak špatně. Ovšem situace kolem veřejnoprávní televize dospěla do bodu, kdy je nutné hledat řešení, protože veřejnost už ztrácí trpělivost. Povinnost platit koncesionářské poplatky za Českou televizi, i přesto že na její programy vůbec nekoukáme, je pro mnohé bizarní. Podle webu iDnes se možná blíží jejich zrušení.

Zvýšení poplatků

Poté, co se zdálo, že návrh na zvýšení poplatků bude zamítnut, Česká televize zahájila kampaň, kde varovala před propouštěním zaměstnanců a rušením populárních pořadů. To vše i přesto, že má k dispozici rozpočet ve výši sedmi miliard korun. Nyní však požaduje ještě více financí. Od začátku letošního roku se očekává schválení kontroverzního návrhu, který nejen zvyšuje samotné poplatky, ale rozšiřuje povinnost platby i na ty, kteří nevlastní televizní přijímač, ale mají přístup k internetu.

Kdo nezaplatí koncesionářský poplatek pro ČT včas, na toho si televize došlápne. Exekutoři začínají vymáhat obří pokuty

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mnozí Češi by nejraději koncesionářské poplatky zrušili

Tento krok je odůvodňován tím, že tito lidé mohou sledovat pořady České televize prostřednictvím iVysílání. Namísto zpoplatnění této služby by však televize raději přiměla každého platit, bez ohledu na skutečnou spotřebu obsahu. Rostoucí odpor veřejnosti k současnému systému financování otevírá diskuze o úplném zrušení koncesionářských poplatků. Tím by Česká televize přišla o status veřejnoprávní instituce a přešla by na státní financování z rozpočtu.

Poplatky mohou být zrušeny

Model veřejnoprávní instituce funguje v mnoha zemích a nutno říct, že funguje dobře. Zkušenosti s ním má například Dánsko, Belgie nebo Švédsko, a k modelu se přiklání stále více zemí. Někteří politici v Česku dokonce o takový model u České televize chtějí usilovat. Andrej Babiš prozradil, že pokud bude ve vládě, zruší koncesionářské poplatky. Financování televize pak zajistí z rozpočtu, stejně jako se to dělá u zmíněných států.

Koncesionářské poplatky pro ČT bude platit daleko víc lidí než doposud. Některé lidi to může klidně finančně položit

iZdroj fotografie: Someone Not Awful/ Creative Commons / CC-BY-SA
Někteří politici jsou pro zrušení koncesionářských poplatků

Pochopitelně si tak na svou stranu získal mnoho voličů, kteří placení koncesionářských poplatků rázně odmítají. Mezi ně patří i někteří z našich čtenářů, jako například pan Milan Čermák z Kolína: „Nevidím jediný důvod, proč bych měl platit poplatky za něco, co nevyužívám. V dnešní době už koukáme pouze na streamovací služby a ty už samy o sobě stojí dost. Nehodlám platit další poplatky za Českou televizi. Je mi jedno, kdo tyto poplatky zruší, ale pokud tak učiní, zaslouží si můj hlas,“ prozradil.

Byli byste pro zrušení koncesionářských poplatků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články