Konec důchodů? Stát vyžaduje, aby všichni pracovali do konce života

Mnoho českých seniorů si stěžuje na nedůstojné důchody a volají po jejich zvýšení. Některým penzistům ve světě by se přitom o takovém stáří ani nesnilo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Důchody jsou ožehavým tématem nejen v Česku, ale i v dalších zemích světa. Zatímco v tuzemsku se lidé bouří i při pouhém pomyšlení na zvýšení věku odchodu do penze, v zahraničí šla vláda ještě daleko dál. To, co by pro Čechy bylo nemyslitelné, se jinde stává skutečností. Například v Japonsku v podstatě nastal konec důchodů, jak je čeští senioři znají a s nadsázkou lze říct, že japonský stát vyžaduje, aby lidé pracovali do konce života.

Demografická data jsou neúprosná

Japonsko se potýká s velmi vysokou mírou stárnutí populace a nízkou porodností. Ačkoli tento trend nastává i v evropských zemích, v Japonsku je problém skutečně velký. Zmenšující se počet mladých lidí již není schopný dostatečně podporovat rostoucí počet seniorů. Nefungující sociální systém se japonský stát rozhodl vyřešit razantně. Po svých obyvatelích jednoduše chce, aby pracovali mnohem déle, než bylo běžné v minulosti.

iZdroj fotografie: Ljiljana Sundać / Creative Commons / CC-BY-SA
Mnoho seniorů si musí kvůli nízkým důchodům přivydělávat i ve stáří

Japonská vláda se sice snaží, aby byla práce pro starší lidi dostupnější a udržitelnější. Podporuje například různé flexibilní pracovní modely včetně částečných úvazků, dočasných kontraktů či práce na dálku. I přesto kritici tohoto přístupu tvrdí, že mnozí lidé nemusí být schopni pracovat po celý život kvůli zdravotním problémům nebo jiným omezením. Nemluvě o možnosti strávit klidné stáří a být stále ve slušné fyzické kondici.

Lidé se uchylují k zoufalým řešením

Ačkoli Japonci musí do státního sociálního systému přispívat, jejich důchody jsou velmi nízké. Nárok na odchod do penze, který mají místní obyvatelé od 65 let, má navíc další podmínky. Lidé musí alespoň 40 let platit sociální odvody. Tuto hranici hodlá ostatně zavést také česká vláda, jak informovaly Události247. Zatímco dříve v Česku stačilo platit sociální pojištění pouze 35 let, nově by to mělo být, stejně jako v Japonsku, 40 let.

Chystá se revoluce v důchodech: Někteří odejdou do penze dřív a budou si užívat bohatství, ostatním stát peníze vezme

Není se tak čemu divit, že mnoho seniorů v Japonsku dře bídu s nouzí. Někteří se tak uchylují k zoufalým řešením a svou bezvýchodnou situaci řeší po svém. Mnozí z nich se například za drobné přečiny typu krádeží nechávají zavřít do vězení. Ačkoli zde nemají svobodu, vězení jim alespoň zdarma zajistí pravidelnou stravu, střechu nad hlavou a zdravotní prohlídky.

Zdroj: E15, iDnes

Jaká je podle vás nejvyšší přijatelná hranice odchodu do důchodu? Napište nám v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články