Budoucí senioři se možná nedočkají důchodu. Podle vládní penzijní reformy se jim věk odchodu opět prodlouží.
Senioři byli poslední roky zvyklí, že se měli relativně dobře. Vláda jim penze zvedala a měli různé výhody. Po volbách, kdy se moci ujala vláda premiéra Petra Fialy, se však situace změnila. V rámci napumpování státních financí se zvýšily daně a senioři dostali v rámci valorizace přidáno jen pár stovek.
Senioři zažívají krušné časy
O změnách, které v souvislosti s důchody nastaly nebo mají brzy nastat, psaly Události247 několikrát. Jednalo se například o znevýhodnění odchodů do předčasné penze či plánované omezení vyplácení výchovného. Víte od nás i to, že ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka chce prosadit návrh, podle kterého by lidé pracující v určitých profesích mohli odejít dříve do důchodu. Týkalo by se to například horníků nebo sklářů.
Psali jsme také o zavedení společného vyměřovacího základu manželů. Platit by mohl začít již brzy, konkrétně od roku 2027. V podstatě půjde o dobrovolné sdílení příjmů mezi manžely a registrovanými partnery. Tím by se měl rozdíl ve výši důchodu výrazně snížit. Díky tomu, že se Češi o důchod podělí, se totiž mohou výrazně zvýšit důchodové příjmy partnera s nižšími výdělky. Dohoda o sdílení však musí být oboustranně odsouhlasena.
Půjdou vůbec budoucí generace do důchodu?
Problémem poslední doby je to, že roste počet důchodců a je velmi nízká porodnost, jak upozornil web Fintag. Vláda na to zareagovala už zmíněnou reformou, jak připomíná web České noviny. Důchodová novela počítá s navyšováním důchodového věku nad 65 let podle prodlužování života, snižováním výpočtu nových důchodů či minimální penzí ve výši 20 procent průměrné mzdy. „Je mi 46 a podle nových tabulek půjdu do penze za 30 let. Věřím tomu, že se to ještě změní,“ říká Událostem247 paní Hanka z Kojetína.
Podle plánu by změny měly začít postupně platit od příštího roku. Vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka ujistil, že současným starobním důchodcům penze dál porostou a zůstane jim výchovné. Lidé nad 65 let tvoří teď asi pětinu obyvatel, v polovině století by to měla být jedna třetina, píší dále České noviny. Podle ekonomů není systém penzí beze změn udržitelný.
To může být problém především pro budoucí generace, které se důchodu vůbec nemusí dočkat. Pokud by se vyplnili prognózy některých ekonomů, důchodový systém by ve své stávající formě v budoucnu zkolaboval, případně by byl zrušen samotnou vládou a nahrazen nějakým druhem státních příspěvků.