I když se v posledních letech klade stále větší důraz na ekologii, stále ještě spousta lidí používá například při nákupu potravin igelitové tašky.
Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.
Na Událostech247 jsme psali o tom, že od roku 2025 by české obchody měly začít zálohovat nápojové PET lahve a plechovky. Konkrétně by se obaly, tedy plechovky či lahve, měly vykupovat za 4 koruny. Vyhláška by se měla vztahovat na všechny obaly od alkoholických nápojů s obsahem alkoholu 15 procent a obaly od nealkoholických nápojů o objemu 0,1 až 3 litry.
Igelitky už nenosím, říká zákaznice
„Aktuálně Česká republika připravila zákon o zálohování PET lahví a plechovek. Tento zákon je v meziresortním připomínkovém řízení, které skončí v lednu, následně s tím půjdeme na vládu,“ doplnil Hladík k tomu, jak se Česko zapojí do snižování plastů. „Co se týká igelitových tašek, ty už skoro nepoužívám, naučila jsem se nosit si na nákupy své vlastní látkové, nebo na větší nákup takovou tu modrou tašku z Ikea, takže s tím, že by igelitky skončily, problém nemám,“ řekla Událostem247 paní Ivana z Příbrami.
Psali jsme také o tom, že Evropský parlament schválil novou směrnici, která činí významný krok v regulaci plastových obalů, zejména pak igelitových sáčků. Podle nařízení by se plastové sáčky měly využívat pouze pro balení potravin, kde je to nezbytné z hygienických či jiných důvodů, například u syrového masa, ryb nebo mléčných výrobků. Igelitové tašky však budou obchody prodávat dál. Směrnice má zakázat jen prodej tenkých plastových tašek o síle méně než 15 mikronů.
Sáčky u zeleniny zmizí
Do několika let mají být zakázány jen některé formy obalů. Například ty na jedno použití pro potraviny a nápoje při konzumaci v restauracích a kavárnách. Týká se to také jednorázových obalů a sáčků pro ovoce a zeleninu, píše web Novinky. Předpokládá to chystané nařízení, na kterém se v Bruselu shodli ministři životního prostředí států Evropské unie. Výrazně omezit by se mělo používání některých formátů obalů na jedno použití. Jde například o miniaturní hotelové obaly na šampon nebo smršťovací fólie na kufry na letištích.
V roce 2021 vyprodukoval každý Evropan 188,7 kilogramu obalového odpadu. Očekává se navíc, že bez dalších opatření se toto číslo v roce 2030 zvýší na 209 kilogramů. I proto si Evropská unie vytyčila jako jeden ze svých cílů snížení množství obalového odpadu, píše web iDnes. Každý Čech vyprodukuje podle ministra životního prostředí Petra Hladíka 140 kilogramů obalové složky za rok. K přeplnění například kartónových popelnic přispívá i popularita internetových nákupů.