Konec slev na potraviny v obchodech: Stát to plošně zakázal. Zákazníci se bouří

Kdo z nás není rád, když se mu podaří nakoupit zboží ve slevě. Obchody nám v tom navíc docela vycházejí vstříc.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Nejen slevy a akce, ale také věrnostní programy jsou oblíbeným způsobem obchodů, jak do svých prodejen přilákat více zákazníků. Ti, kdo jsou členy věrnostního klubu, mohou na nákupech ušetřit klidně i stovky či dokonce tisíce korun, tak lze vidět na příkladu Tesca, jak psaly Události247.

Maďaři přišli definitivně o levné potraviny

V poslední době se to v Česku navíc novými značkami a obchody jen hemží. Jak jsme psali už dříve, loňský rok byl v tomto ohledu rekordní. Do Česka expandovalo rovnou 39 zahraničních značek, včetně sítě obchodů Hebe nebo fast foodu Popeys. Češi se navíc mohou těšit na další nový řetězec, který v tuzemsku již brzy otevře svou první pobočku. Na český trh totiž míří obchodní řetězec Dealz, který úspěšně působí v Polsku. Jedná se o další řetězec ze skupiny Pepco Group.

Ve známém obchodním řetězci přichází Češi až o 1000 Kč na jediném nákupu. Dozvíte se to až u pokladny, kde s tím už neuděláte vůbec nic

Kdo se však bude muset s některými slevami rozloučit, jsou lidé v Maďarsku. Jak upozornil web Novinky, tato země od 1. července ukončí nařízení, podle kterého měly prodejny od loňského června povinnost zlevňovat vybrané potraviny. Oznámilo to maďarské ministerstvo hospodářství. Vláda před rokem opatření zavedla, aby lidem pomohla vypořádat se s vysokou inflací, která mezitím polevila a aktuálně se pohybuje kolem čtyř procent. Ceny se teda opět zvednou například u chleba, krůtího masa, mléka nebo sýrů.

Díky inflaci nižší ceny a povinné slevy

Povinnost snižovat ceny vybraných potravin zvedla vláda premiéra Viktora Orbána v době, kdy míra inflace v Maďarsku byla nad 20 procenty a patřila k nejvyšším v Evropě. Loni v lednu se dostala až na 25,7 procenta. Teď už je v cílovém pásmu centrální banky, které je od dvou do čtyř procent, píší dále Novinky. V rámci programu povinného snižování cen musely prodejny s ročním obratem nad 60 milionů korun nabízet týdenní slevy nejméně 15 procent ve srovnání s nejnižší cenou z posledních 30 dnů.

iZdroj fotografie: DMCGN/ Creative Commons / CC-BY-SA
Nejenom čeští zákazníci milují slevy a různé akční nabídky

Takto stanovené slevy se týkaly 20 vybraných položek potravin. Povinnost snižovat ceny vláda zavedla s platností do konce června 2024. Měla sice možnost toto nařízení prodloužit, ale vzhledem k citelnému poklesu inflace se rozhodla, že už není potřeba. „Já jsem ty nižší ceny zaznamenala při dovolené v Budapešti. V tamním obchodě Spar byly potraviny o dost nižší než u nás. Nakoupili jsme si i něco domů,“ popsala Událostem247 paní Kristýna ze Znojma.

Co si o tom všem myslíte vy? Váš názor nám můžete zanechat v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články