Nejen v letních měsících se v mase objevuje nebezpečná bakterie, která způsobuje onemocnění zvané salmonelóza.
K tomu, že podobných případů neustále přibývá, přispívají zejména vysoké teploty, jež pro množení bakterií vytvářejí ideální podmínky. Důkazem je třeba nedávný případ masa prodávaného v řetězci Globus a prodejně RABBIT Vysoké Mýto či masa prodávaného v obchodech Makro, jak informovaly Události247. Maso v sobě ve všech případech mělo bakterie salmonely.
Závadné maso z Ukrajiny
Maso, které je závadné, bývá ve velkém procentu případů dovezeno z Ukrajiny. Web Potraviny na pranýři upozornil na závadné kuřecí, které inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce objevili v obchodním řetězci Tesco v Tachově. Konkrétně šlo o výrobek Tesco kuřecí prsní řízek šarže 24147102. Datum spotřeby bylo do 15.4. 2024, ale je možné, že někteří lidé mohou mít toto maso doma zamražené.
V potravině byla zjištěna přítomnost patogenní bakterie Salmonella Infantis, která může způsobit právě salmonelózu. Další maso z Ukrajiny, které tuto bakterii obsahovalo, prodávali v Makru v Praze. Konkrétně šlo o Hluboce zmrazená kuřecí stehna celá, bez kostí a kůže. Hmotnost balení byla 2,5 kilogramu. Tento výrobek měl minimální trvanlivost až do 14.1.2025. Také tento výrobek by mohli mít tedy zákazníci ještě doma.
Jak se salmonelóza projevuje?
Že je tato bakterie nebezpečná dokládá široká škála projevů, jež onemocnění salmonelózou má. „Onemocnění začíná postupně celkovou nevolností, bolestmi hlavy a bolestí břicha. Následuje zvracení a později i průjem. Bolesti břicha se zvětšují a nabývají kolikový charakter. Onemocnění je provázeno horečkou, někdy zimnicí,“ popisuje web Bezpečnost potravin. Rizikové přitom zdaleka není jen kuřecí maso.
Se salmonelou se můžeme setkat také třeba u vajec nebo mléčných výrobků. Ojediněle také v různých cukrářských výrobcích, sladkých krémech, zmrzlině a dokonce i ve vodě. A jak se tomuto onemocnění vyhnout? Jednou ze spolehlivých cest je tepelná úprava, protože bakterie nemají rády vysoké teploty. „Teploty nad 60 °C je spolehlivě ničí, prevencí je tedy důkladné tepelné zpracování syrových potravin,“ radí web Bezpečnost potravin.