V Česku zkrachovala firma, do které si mnoho lidí uložilo své peníze. Nedluží náhodou peníze i vám? Raději si to rychle ověřte.
Doby, kdy se lidé spolehli na spořicí účty nebo termínované vklady, aby uchovali hodnotu svých peněz, jsou dávno pryč. Finanční prostředí se za poslední roky dramaticky změnilo – levné peníze, rekordní zadlužování státu a inflace udělaly své. Banky přestaly nabízet atraktivní úroky, a tak se lidé stále častěji uchylují k alternativám. Jak redakce Událostí247 informovala, mnozí se rozhodli k investování, avšak právě to nemusí vždy dopadnout dobře.
Krach společnosti Diversity Capital
Spousta lidí v dnešní době přemýšlí nad tím, jak co nejlépe zhodnotit své peníze. Někteří si je nechávají na spořicích účtech, jiní naopak volí cestu investic, které se v poslední době stávají stále oblíbenější. Jenže ne každý investicím rozumí, a tak se někteří rozhodli, že své finance svěří do rukou finančních expertů, kteří jejich peníze následně investují, například do dluhopisů.
Někteří se v posledních letech rozhodli investovat své peníze přes společnost Diversity Capital, která měla být napojena na údajný Malajský královský fond. Firma slibovala vysoké výnosy, jenže peníze přestala klientům z ničeho nic vyplácet. Po dlouhé odmlce se začala odkrývat pravda. Jak redakce Událostí247 zjistila, celkem 2,1 miliardy korun, které do rukou společnosti vložilo přes 3 200 osob, se vypařilo kdo ví kam.
Poškozené klienty momentálně zastupuje advokátní kancelář ŽIŽLAVSKÝ. „Soud vyhověl našemu návrhu a instaloval do řízení předběžného insolvenčního správce. Ten ve spolupráci s věřitelským výborem zjistil, že převážnou část peněz klientů dlužník vyvedl do společností ze skupiny IC Group. Tyto finanční prostředky vymáháme zpět,“ informoval advokát Petr Veselý.
Co bude dál
Insolvenční správce podal na společnosti IC Group žaloby a soud rozhodl, aby peníze vrátily. Nic takového se však nestalo. Exekuce následně ukázaly, že tyto společnosti nemají žádný majetek, a tak věřitelský výbor nakonec doporučil zahájení insolvenčních řízení žalovaných společností. Insolvenční návrhy, které byly podány na firmy z IC Group, následně pomůžou odhalit, co se vlastně s penězi, které klienti do Diversity Capital vložili, stalo. Zda však věřitelé ještě někdy své peníze uvidí, je zatím ve hvězdách.
Ekonomové opakovaně upozorňují na rizika spojená s firemními dluhopisy neprověřených společností. Nejde o to, že by samotný investiční nástroj byl špatný. Problém je v tom, kdo dluhopisy vydává. Odborníci proto doporučují orientovat se především na státní dluhopisy nebo cenné papíry velkých a stabilních firem. A platí jedno jednoduché pravidlo – když výnos vypadá příliš dobře na to, aby byl skutečný, obvykle opravdu není.
Vložili jste této společnosti do rukou své peníze?


