Kreativita řidičů v ČR nezná mezí. Naučili se obelstít radary a jezdit bez pokut

Dopravní předpisy neexistují pro nic za nic, i tak se však najdou jedinci, kteří by je chtěli porušovat, a to nejlépe bez případných postihů.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Řízení bez ohledu na rychlostní limity a bez obav z pokut? To je sice lákavá představa, ale zcela nelegální a rozhodně ji nelze doporučit. Překračování rychlosti a následné pokutování je dlouhodobě zavedenou praxí, která jen tak nezmizí. Státní pokladny si totiž z vybírání pokut udělaly významný zdroj příjmů, a to zejména prostřednictvím radarů a automatizovaných kamerových systémů. Své by o tom mohlo vyprávět vedení města Říčany, kde najdeme více než 60 měřících úseků. Řidiči jsou ale vynalézaví a ví, jak se pokutám vyhnout.

Nejnovější pokusy obejít radary

Řidiči se stále častěji snaží obejít radary a vyhnout se pokutám. Jedním z posledních trendů je podle webu AutoŽivě používání speciálních fólií na registrační značky, které mají znesnadnit čtení údajů kamerovými systémy. Tyto fólie údajně odrážejí světlo nebo mění úhel paprsků tak, že čísla na značkách nejsou čitelná. Výrobci tvrdí, že fólie jsou pouhým okem neviditelné, což činí tento trik pro řidiče atraktivním. Jejich používání je logicky nezákonné.

200 Kč zaplatí řidiči za 1 jeden jízdy autem. Stát si od nás brzy vezme i poslední korunu

iZdroj fotografie: Mojmir Churavy/ Creative Commons / CC-BY-SA
Kreativita některých řidičů opravdu nezná mezí

Zákon o silničním provozu jasně stanovuje, že registrační značka nesmí být upravována, zakrývána ani jinak poškozována. Řidiči, kteří se rozhodnou tento zákaz ignorovat, riskují vysoké pokuty a zákaz řízení až na jeden rok. Navíc může policie registrační značku na místě odebrat a postoupit případ správnímu orgánu.

Řidiči nešetří kreativitou

Řidiči také experimentují s magnetickými kryty, které lze odstranit dálkovým ovládáním. Tyto kryty zakryjí registrační značku při průjezdu radarem a následně je možné je snadno sundat. Jiným příkladem jsou improvizované clony, například listy stromů připevněné magnetem. Tyto listy mohou být pohybem lanka nebo zapnutím stěračů rychle odstraněny, což zanechá registrační značku nedotčenou. Ani jeden z těchto postupů není legální, a navíc představuje vážné riziko pro řidiče, kteří se tím vystavují nejen postihům, ale i potenciální ztrátě důvěryhodnosti na silnici.

Blíží se plošný konec naftových aut: EU už o všem rozhodla, řidiči se musí přizpůsobit a koupit si nový vůz

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jakákoliv úprava SPZ je nezákonná

I když se může zdát, že tyto metody poskytují „snadné řešení“, riziko dalekosáhle převyšuje jakýkoliv potenciální zisk. Nejenže hrozí přísné pokuty a zákaz řízení, ale takové jednání může vést k vážnějším následkům, a to zvlášť v momentě, pokud dojde k nehodě. Pokud řidiči skutečně chtějí minimalizovat riziko pokut, nejjednodušší a nejefektivnější způsob je dodržovat rychlostní limity.

Co na kreativitu některých řidičů říkáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články