Aktuálně připravovaná opatření Evropské unie by na běžné lidi mohla mít větší dopady, než by se na první pohled zdálo. Mohla by způsobit zdražení potravin.
V posledních letech v Česku potraviny zdražovaly především vlivem inflace. Ta přitom v jednu dobu způsobila vůbec nejvyšší zdražování jídla v celé Evropě, jak psaly Události247. Nyní se ale zdá, že v budoucnu by ceny mohly růst vlivem takzvaných zelených opatření Evropské unie. Tyto regulace, jejichž cílem je větší ohleduplnost k životnímu prostředí a zabránění klimatickým změnám, totiž budou něco stát. A částečně to dost možná zaplatí koncoví zákazníci.
Nařízení budou potravinářské firmy něco stát
Jak píše web iDnes, jedním z opatření, které potravinářské společnosti nově budou muset splňovat, má být poskytování údajů o uhlíkové stopě a splňování nových pravidel udržitelnosti. To by mohlo například přinést vyšší administrativní zátěž a tím zvýšení celkových nákladů spojených s výrobou potravin.
Dalším ožehavým bodem jsou nová pravidla pro používání obalů a nakládání s odpady. Evropské nařízení vyžaduje, aby firmy balily potraviny jen do obalů, které lze opakovaně používat a nejsou tedy jednorázové. To vše přitom může být nakonec kontraproduktivní. Jak pro server Echo24 upozornila prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová, je možné, že kvůli zmíněným regulacím se produkce potravin a související emise pouze přesunou mimo Evropskou unii, což přírodě reálně nijak nepomůže.
Potraviny mohou vlivem regulací zdražovat
Jak upozorňuje web Potravinářské komory, důsledkem chytaných opatření může být také fakt, že potraviny zkrátka zdraží. Pokud se totiž producentům zvýší náklady, budou je muset někam promítnout. Již nyní jsou přitom potraviny v Evropské unii oproti jiným světovým zemím velmi drahé, jak dodala Večeřová.
Příkladem toho, jak mohou regulace zapříčinit dražší potraviny, je cenový růst kávy. Ta sice zadržuje i z jiných důvodů, například kvůli měnícímu se klimatu a s tím související špatné úrodě, jak psaly Události247. Zároveň se však obchodníci v Evropě aktuálně ve velkém předzásobují, a tak trochu uměle tedy navyšují poptávku, což cenu kávy žene nahoru. Důvodem je právě chystaná evropská regulace, podle které by v budoucnu už nemohli kupovat kávu vypěstovanou v čerstvě odlesněných oblastech, dodává web Novinky.