Letos se na dovolené bude kontrolovat, zda jsme správně oblečení. Kdo bude mít špatnou obuv, či kraťasy, schytá pokutu 12 500 Kč

Než vyrazíte na letní dovolenou do ciziny, je dobré se také informovat o tom, jestli v daném místě neplatí nějaká zvláštní pravidla.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Víte od nás, že přímořská letoviska se rozhodla myslet také na své stálé obyvatele a vyslyšela jejich kritiku směrem k turistům. Chorvatský Dubrovník jim například zakázal tahat po centru města kufry na kolečkách. Stalo se to v rámci boje proti hluku, který v noci vadí především obyvatelům historického centra města. 

Zákazy ve Španělsku

Některým přímořským městům došla trpělivost také s nevhodně oblečenými turisty a vydala pravidla ohledně oblékání se na veřejnosti. Jedním z takových míst je městečko Forio na italském ostrově Ischia, kde hrozí pokuty za nevhodné oblečení a obutí, a to až 500 euro, což je asi 12 500 korun, uvedl italský web La Repubblica. Nejvíce místním vadí procházky ve městě v plavkách a žabkách.

Pojedete letos do Chorvatska? Musíte kvůli tomu zaplatit poplatek 1860 Kč. Vyhne se mu málokdo

Poměrně kuriózní zákaz platí v oblíbeném katalánském letovisku Platja d’Aro na pobřeží Costa Brava. Město tam totiž zakázalo kostýmy pánských přirození a nafukovací panny. Říkáte si, proč bych si něco takového oblékal? Jde o věci, které jsou oblíbenou součástí rozluček se svobodou. Pokuta za porušení pravidla se může vyšplhat až na 1 500 eur, což je okolo 37 000 korun, jak informoval deník The Guardian.

V Thajsku vám hrozí i vězení

Turisté by si také měli dát pozor, kde se může kouřit a popíjet třeba pivo či víno. Kouřit se nesmí na všech plážích v Barceloně a na desítkách plážích na Ibize nebo Mallorce. Za porušení můžete zaplatit až 2 tisíce eur, což je téměř 50 tisíc korun, varuje web TN. Vzdálenější destinace mají ještě o něco neobvyklejší zákazy. Například v Singapuru vás do problémů můžou dostat obyčejné žvýkačky. V zemi totiž od roku 1992 platí jejich úplný zákaz a jejich dovoz se trestá. Důvodem je boj proti znečišťování města.

iZdroj fotografie: Aavindraa / Creative Commons / CC-BY-SA
Za nevhodné oblečení mohou v některých letoviscích udělit vysokou pokutu

V Thajsku vás dokonce mohou zavřít za to, že si dopřáváte elektronické kuřivo. Porušení zákona totiž může být potrestáno i odnětím svobody až ve výši pěti let natvrdo. I v případě, že by byla uložena pouze peněžitá pokuta, musíte jít před soudu, a to může znamenat i několikaměsíční vynucený pobyt v Thajsku při čekání na datum procesu. Varovalo před tím české ministerstvo zahraničí. Než se tedy vypravíte někam do ciziny, raději si tamní pravidla pořádně prostudujte, ať nemáte zbytečné problémy.

Kontrolujete místní předpisy v letoviscích ještě před tím, než vyrazíte na dovolenou? Napište to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články