Než vyrazíte na letní dovolenou do ciziny, je dobré se také informovat o tom, jestli v daném místě neplatí nějaká zvláštní pravidla.
Víte od nás, že přímořská letoviska se rozhodla myslet také na své stálé obyvatele a vyslyšela jejich kritiku směrem k turistům. Chorvatský Dubrovník jim například zakázal tahat po centru města kufry na kolečkách. Stalo se to v rámci boje proti hluku, který v noci vadí především obyvatelům historického centra města.
Zákazy ve Španělsku
Některým přímořským městům došla trpělivost také s nevhodně oblečenými turisty a vydala pravidla ohledně oblékání se na veřejnosti. Jedním z takových míst je městečko Forio na italském ostrově Ischia, kde hrozí pokuty za nevhodné oblečení a obutí, a to až 500 euro, což je asi 12 500 korun, uvedl italský web La Repubblica. Nejvíce místním vadí procházky ve městě v plavkách a žabkách.
Poměrně kuriózní zákaz platí v oblíbeném katalánském letovisku Platja d’Aro na pobřeží Costa Brava. Město tam totiž zakázalo kostýmy pánských přirození a nafukovací panny. Říkáte si, proč bych si něco takového oblékal? Jde o věci, které jsou oblíbenou součástí rozluček se svobodou. Pokuta za porušení pravidla se může vyšplhat až na 1 500 eur, což je okolo 37 000 korun, jak informoval deník The Guardian.
V Thajsku vám hrozí i vězení
Turisté by si také měli dát pozor, kde se může kouřit a popíjet třeba pivo či víno. Kouřit se nesmí na všech plážích v Barceloně a na desítkách plážích na Ibize nebo Mallorce. Za porušení můžete zaplatit až 2 tisíce eur, což je téměř 50 tisíc korun, varuje web TN. Vzdálenější destinace mají ještě o něco neobvyklejší zákazy. Například v Singapuru vás do problémů můžou dostat obyčejné žvýkačky. V zemi totiž od roku 1992 platí jejich úplný zákaz a jejich dovoz se trestá. Důvodem je boj proti znečišťování města.
V Thajsku vás dokonce mohou zavřít za to, že si dopřáváte elektronické kuřivo. Porušení zákona totiž může být potrestáno i odnětím svobody až ve výši pěti let natvrdo. I v případě, že by byla uložena pouze peněžitá pokuta, musíte jít před soudu, a to může znamenat i několikaměsíční vynucený pobyt v Thajsku při čekání na datum procesu. Varovalo před tím české ministerstvo zahraničí. Než se tedy vypravíte někam do ciziny, raději si tamní pravidla pořádně prostudujte, ať nemáte zbytečné problémy.