Lidem po celém Česku začaly chodit falešné e-maily. Po jejich otevření je už krátká cesta k tomu, abyste přišli o peníze

Aktuálně by si Češi měli dávat pozor na zprávy, které se vydávají za oficiální státní komunikaci. Stačí malé zaváhání a lidé mohou přijít o veškeré své úspory.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Falešné e-maily jsou častý druh pishingu, při němž se podvodníci snaží nic netušící Čechy obrat o peníze. Odhalit, že se jedná o podvod, přitom mnohdy není snadné a naletět podvodníkům tak může opravdu kdokoliv. Stačí takový e-mail otevřít a následovat v něm napsané instrukce, a lidé jsou rázem bez peněz.

Podvodníci se vydávají za státní instituci

Jak píše web Aktuálně, v poslední době se Českem šíří podvodné e-maily a SMS zprávy, které obsahují falešné odkazy na stránky vydávající se za oficiální portály, například Portál občana, Portál veřejné správy či Portál Identity občana. Obvykle kyberzločinci tyto odkazy umisťují do e-mailů či zpráv. Lidé však na tyto weby mohou narazit i skrze reklamu na internetu.

Stát varuje před falešnými e-maily: Tváří se nevinně, ale mohou vás během minuty obrat o všechny vaše úspory

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Falešné e-maily mohou přijít komukoliv

Jakmile se lidé na zmíněné falešné weby prokliknou, může už být cesta k ukradení jejich úspor celkem krátká. Na portálech je podvodníci navádí k tomu, aby se zde přihlásili do svého internetového bankovnictví. Když to udělají, získají kyberzločinci jejich přihlašovací údaje a tím také možnost, jak okamžitě vybrat jejich účet.

Na Čechy číhají i další podvodné e-maily

Události247 například nedávno psaly o tom, že podvodníci Čechům ve velkém rozesílají e-maily a SMS zprávy, které se tváří, jako by je posílali pracovníci Celní správy či Ministerstva dopravy. Příjemci se v nich dočtou, že institucím dluží peníze za nezaplacené pokuty za dopravní přestupky a měli by je neprodleně uhradit. I v tomto případě jde však o podvodnou komunikaci, na kterou by lidé rozhodně neměli nijak reagovat.

Čechům chodí falešné e-maily, které se vydávají za úřední. Vyplnění citlivých údajů může vést k prázdnému bankovnímu kontu

iZdroj fotografie: Depositphotos
Stačí malá chyba a lidé mohou být rázem bez peněz

Na závěr zmiňme, že podvodníci se nevydávají jen za státní instituce, ale i známé veřejné firmy. Již několikrát se terčem podvodů stal například internetový obchod Alza, jak rovněž psaly Události247. A jak zjistit, zda jde o originální či falešný web? Falešné zprávy je možné odhalit pomocí domény, která je na rozdíl od té pravé mírně změněná.

Přišel vám někdy falešný e-mail vydávající se za státní instituci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články