Stovky či dokonce miliony korun posílá mnoho lidí podvodníkům ve víře, že své peníze dobře investují. Ve skutečnosti jde ale o podvod.
Podvodů neustále přibývá. Jak uvádí web Seznam Zprávy, dle dat České bankovní asociace (ČBA) se počet za letošních prvních 9 měsíců navýšil o 35 procent. Zatímco loni Češi od ledna do září čelili asi 48 tisícům podvodů, letos už jich bylo necelých 66 tisíc. Mnozí lidé přitom zjistí, že je něco špatně a že jim z bankovního účtu peníze mizí, až třeba po několika dnech.
Přijít o veškeré peníze je snadné
Podvodné techniky jsou čím dál sofistikovanější a prokouknout je často nedokáží ani lidé, kteří se ve světě moderních technologií pohybují a jeho nástrahy dobře znají. Velmi časté jsou například různé investiční podvody. Kyberzločinci své oběti obvykle kontaktují skrze telefon a slibují jim mimořádně výhodné investování, díky němuž královsky zbohatnou. Ve skutečnosti však lidé spíše přijdou o veškeré své úspory, pokud podvodníkům uvěří.
Mnohdy se vydávají přímo za pracovníky bank, aby v lidech vzbudili důvěru. Zatímco někdy je lákají na nákup akcií či jiných produktů, jindy lidi zkouší přesvědčit k vložení financí do kryptoměn. Události247 již dříve psaly například o příběhu ženy, která podvodníkům takto na falešné investování poslala skoro 1,2 milionu korun. Bohužel, místo výhodného zhodnocení o peníze přišla.
Získat úspory zpět se často nepodaří
Ačkoli následné oznámení zločinu na policii někdy může vést ke šťastnému konci, často tomu tak nebývá a lidé se s penězi mohou navždy rozloučit. A lepšího výsledku lidé obvykle nedosáhnou ani když kontaktují svou banku. Zejména pak v případě nákupu již zmíněných kryptoměn. Pokud již peníze nebyly zablokovány, banka většinou není schopná je lidem vrátit.
A jak se tedy těmto útokům co nejvíce vyvarovat? Především se vyplatí obezřetnost. V tomto případě mnohdy platí, že pokud nějaká nabídka vypadá až příliš výhodně a lákavě, může v tom být nějaký háček. V tom nejhorším případě může jít právě o podvod. Než se tedy lidé rozhodnou své peníze někomu poslat, měli by si pečlivě ověřit, zda se náhodou nejedná o podvodníky.