Majitelé bytů musí splňovat tuto povinnost. Kdo ji bude ignorovat, musí počítat s pokutou 20 000 Kč

Majitelé bytů i domů musí splňovat zásadní povinnost. Její ignorace vyjde draho – můžete za to dostat pokutu až 20 000 Kč.

i Zdroj fotografie: Jan Polák/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

V prosinci minulého roku vstoupilo v Polsku v platnost nové nařízení, které zavádí povinnost instalovat detektory kouře a oxidu uhelnatého do obytných budov a hotelů. Nová pravidla jsou zatím zaváděna postupně, díky čemuž mají majitelé nemovitostí dostatek času na přizpůsobení se této změně. Podle nového nařízení bude mít každá obytná nemovitost povinnost vybavit se autonomními detektory, které dokážou upozornit na kouř nebo zvýšenou koncentraci oxidu uhelnatého. Věděli jste, že stejné nařízení musíme dodržovat i v Česku? Informoval o tom web iDnes.

Nová povinnost

V Polsku vstoupilo 23. prosince v platnost nové nařízení, které zavádí povinnost instalovat detektory kouře a oxidu uhelnatého do obytných budov a hotelů. To se týká nejen majitelů domů, ale také větších bytů. Novostavby, velké byty a objekty určené k hotelovým službám musí být vybaveny detektory kouře. Povinnost instalovat detektory není zavedena bez důvodu. Jen letos došlo ve Slezsku k více než 2 500 požárům obytných budov, při nichž zemřelo 16 lidí a dalších 248 bylo zraněno.

Češi, kteří mají vlastní dům, či byt přijdou o peníze. Stát si je vezme. Zjistěte, zda se majetkový test dotkne i vás

iZdroj fotografie: Butz.2013 from Oslo / Berlin, NO / DE/ Creative Commons / CC-BY-SA
Majitelé bytů musí mít nainstalovaný detektor kouře

Oxid uhelnatý, známý také jako „tichý zabiják“, si ročně v Polsku vyžádá desítky obětí. Ačkoliv detektory nezabrání všem tragédiím, mohou pomoci snížit jejich počet tím, že obyvatele včas upozorní na nebezpečí, například během spánku. Nové nařízení je tedy krokem vpřed v oblasti bezpečnosti, který může zachránit nespočet životů. V Česku stejné nařízení funguje už od roku 2008 a za jeho ignoraci hrozí pokuta 20 000 Kč.

Jak nařízení funguje

Nařízení, které v Česku přišlo v platnost v roce 2008, praví, že v každém nově postaveném rodinném domě musí být nainstalovaný hasicí přístroj. Současně musí být v těchto domech i požární hlásič umístěný v předsíni. V bytech s větší plochou, konkrétně nad 150 m², jsou podle webu HZSČR vyžadovány alespoň dva hlásiče. Tato povinnost se vztahuje na stavby, jejichž projektová dokumentace byla schválena po 1. červenci 2008.

Dům i byt můžou hravě propadnout státu. Češi si zapomínají ověřit jednu podstatnou věc a přichází o svůj majetek

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
V nových domech by neměl chybět ani hasicí přístroj

Starší nemovitosti se nová vyhláška přímo netýká, pokud jejich majitelé neplánují zásadní rekonstrukci, která by vyžadovala úřední povolení. V takovém případě však budou muset splnit nové požadavky a zajistit odpovídající vybavení. Na chaty a chalupy se povinnost instalovat požární hlásiče taktéž nevztahuje. Nicméně některé jiné části požární legislativy se na tyto objekty mohou aplikovat, a proto je dobré se s nimi obeznámit.

Máte doma nainstalovaný detektor kouře?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články