Máte psa? Pak si dejte pozor, zda splňujete všechny povinnosti, které z tohoto faktu vyplývají. Jinak vám může hrozit mastná pokuta.
O Češích se často mluví jako o národu pejskařů. Ostatně, oblibu domácích mazlíčků dokládají i čísla. Podle loňského průzkumu má doma zvíře, nejčastěji psa nebo kočku 58 procent Čechů, píše web Seznam Zprávy. Konkrétně psa pak má asi 3,2 milionu lidí. Kromě všeho příjemného, co pes do života člověku přináší s sebou ale tento koníček nese také řadu pravidel a povinností. Pokud je majitelé psů nedodrží, hrozí jim pokuta klidně i 100 tisíc korun.
Majitelé psů musí platit poplatky
Péče o psa představuje nejen časový, ale i finanční závazek. Kromě výdajů za krmení a další potřeby totiž musí majitelé psů za své čtyřnohé kamarády platit také každoroční místní poplatek. Ten se platí městu či obci, ve které lidé žijí a ve které podle zákona musí své psy nahlásit do registru chovatelů. A kolik takový poplatek činí? Sazby mohou být různé, například v Praze se jedná o 1500 korun ročně. V případě, že by si člověk chtěl pořídit psů víc, za každého dalšího pak platí rovnou 2200 korun, vyplývá z portálu hlavního města Prahy.
Pokud byste povinnost nedodrželi a za své mazlíčky poplatky neodváděli, pěkně se vám tento prohřešek prodraží. Podle webu iDnes hrozí na nepřihlášení psa do evidence chovatelů pokuta až 100 tisíc korun. A k tomu se člověku navýší i daný poplatek. „V případě nezaplacení poplatku ze psů včas a ve správné výši lze vyměřit platebním výměrem poplatek v trojnásobné výši,“ dodává web iDnes.
Pejskařům hrozí i další pokuty
Konkrétně například za to, když majitelé psů svého mazlíčka nedají očipovat. Označovat psy mikročipy je v Česku povinné od roku 2020, jak píše web Státní veterinární správa. V případě, že by někdo toto nařízení nechtěl respektovat mu pak hrozí pokuta dosahující až 50 tisíc korun.
Vysoká sankce, až 100 tisíc korun hrozí rovněž lidem, kteří nemají své psy dobře zabezpečené a utíkají jim, o čemž před časem informoval server Blesk. A stejně vysokou pokutou pak mohou policisté v některých městech potrestat pejskaře, kteří po svých mazlíčcích neuklízí exkrementy. „V případě, že majitel psa neuklidí exkrementy, dochází k přestupkovému jednání, které je ve městě Liberec ošetřeno obecně závaznou vyhláškou,“ uvádí pro příklad web iRozhlas.