Nábytek nemusí mít pouze praktickou a estetickou funkci. Může být také uchovatelem hodnoty a skvělou investicí. Nemáte doma skryté bohatství v podobě křesla či skříně i vy?
To, že mnohé staré věci mohou mít velkou hodnotu není žádná novinka. Události247 takto v minulosti psaly například o tom, že bohatství se skrývá třeba v některých mincích a bankovkách, porcelánovém nádobí nebo VHS kazetách. Napadlo by vás ale, že velkou hodnotu může mít i starý nábytek? Možná i vy jste díky němu boháči, a ani o tom nevíte. Rozhodně tedy stará křesla či stoly nevyhazujte, dokud se nepřesvědčíte, zda se nejedná o hodnotné kousky.
Nemáte nějaký takový nábytek doma i vy?
Většina lidí je zvyklá starý nábytek jednoduše vyhazovat do sběrného dvora či spálit. To ale nemusí být to nejlepší rozhodnutí. Některé unikátní kusy starožitného nábytku, jako jsou skříně, komody, stoly nebo židle mohou mít totiž pro sběratele obrovskou hodnotu. Vy se tak můžete zbavit nepotřebných kusů a ještě na tom vydělat.
Ptáte se, jak poznat, že máte cenný nábytek? Podle právní definice se za starožitnosti považují předměty vyrobené před rokem 1945, píše web iReceptář. Hodnotné ale mohou být i daleko mladší kousky. Roli v tom totiž hrají i trendy ve sběratelství a aktuální preference, které se s časem proměňují.
Co má vliv na výslednou cenu?
Samozřejmě, ne vše, co je staré, je automaticky ceněné. Hodně záleží na stavu dané věci. „Například zrestaurovaná smrková barokní postel s intarziemi může stát kolem sto tisíc a další ve stylu art deco z laťovky, kterou restaurování teprve čeká, se prodává za pár tisíc,“ uvádí pro příklad server Dům a zahrada.
Hodnotu však mohou navýšit i jiné faktory. Podle webu Dům a zahrada lze říct, že obecně má vysokou hodnotu nábytek, který pochází z dílen vyhlášených výrobců či se jedná o limitované edice. Příkladem je nábytek od známého návrháře Jindřicha Halabaly. „Jeho cena se dnes pohybuje v řádech nižších desítek tisíc korun, u některých – vzácnějších – kousků se ceny šplhají i výše,“ napsal loni web Lidovky.