Kupujete si maso v supermarketech? Pak byste měli zbystřit. Na pultech se totiž objevily produkty, jež jsou zdraví nebezpečné.
O tom, že kuřecí maso je náchylné na různé bakterie a kažení se všeobecně ví. Události247 ostatně v minulosti psaly například o nálezu zkaženého kuřecího masa v Albertu či o výskytu bakterií salmonela v kuřecích prsních řízcích v Tescu. Zjistěte, kde se nebezpečné maso objevilo tentokrát. V Českých obchodech se prodávalo po kilech a dost možná ho tak doma v mrazáku máte i vy.
Toto maso rozhodně nejezte
Aktuálně by si lidé měli dát pozor na produkty od výrobce RABBIT Trhový Štěpánov. Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) v něm totiž objevili bakterie salmonely. Konkrétně byla nebezpečná bakterie nalezena v polévkové směsi prodávané v řetězci Globus a v kuřecím srdci, jež si lidé mohli koupit v prodejně RABBIT Vysoké Mýto, informuje server iDnes.
Naštěstí se inspektorům podařilo zasáhnout včas a většina kontaminovaných produktů se do regálů obchodů nedostala. „Z problematické šarže bylo vyrobeno několik výrobků v celkovém množství přes 1500 kilogramů. Naprostou většinu se však podařilo stáhnout z prodeje. Ke konečným spotřebitelům se dostaly dva různé výrobky (celkem necelých 100 kilogramů),“ cituje web Forum24 mluvčího SVS Petra Vorlíčka.
Salmonela může být velmi nebezpečná
Že s touto bakterií není radno si zahrávat dokládá široká škála projevů, jež onemocnění salmonelózou, které zapříčiňuje právě bakterie salmonela, má. „Onemocnění začíná postupně celkovou nevolností, bolestmi hlavy a bolestí břicha. Následuje zvracení a později i průjem. Bolesti břicha se zvětšují a nabývají kolikový charakter. Onemocnění je provázeno horečkou, někdy zimnicí,“ píše web Bezpečnost potravin.
Rizikové přitom zdaleka není jen kuřecí maso. Se salmonelou se lze setkat také třeba u vajec či mléčných výrobků. A ojediněle rovněž v různých cukrářských výrobcích, sladkých krémech, zmrzlině a dokonce i ve vodě. A jak se tomuto onemocnění vyhnout? Jednou ze spolehlivých cest je tepelná úprava, neboť bakterie nemají rády vysoké teploty. „Teploty nad 60 °C je spolehlivě ničí, prevencí je tedy důkladné tepelné zpracování syrových potravin,“ radí web Bezpečnost potravin.