Většina lidí má své úspory uložené v bance, často na nějakém spořícím účtu.
Najdou se však i tací, kteří bankám zkrátka nevěří a své peníze mají raději doma schované na nějakém bezpečném místě. Ne jednu stranu ale možná dobře dělají, protože jim aspoň nehrozí, že se stanou terčem podvodníků. O jejich praktikách jsme vás na Událostech247 informovali několikrát. Podvody eviduje třeba Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která varuje před falešnými esemeskami s odkazy na podvodné weby.
Zkontrolujte si svou hotovost
Ať už patříte do skupiny těch, co mají peníze raději v bance, nebo je máte schované doma, na jednu věc si musíme dávat pozor všichni. Konkrétně se jedná o platnost bankovek. Pokud je totiž uchováváme doma, snadno se může stát, že jim projde platnost a tím pádem už s nimi potom nikde nezaplatíme. Jak na svých stránkách upozornila Česká národní banka (ČNB), konkrétně se jedná o bankovky v nominální hodnotě od 100 do 2000 korun.
Jsou to bankovky, které byly vytištěny v letech 1995 až 1999. Platnost jim navíc skončila již před několika lety. Přesněji řečeno 30. června 2022. Říkáte si, jak tyto bankovky poznáte? Kromě roku výroby jsou neplatné starší vzory bankovek od těch, které nadále zůstávají v oběhu, rozpoznatelné šířkou ochranného proužku. Tedy ochranného prvku, který vertikálně protíná bankovku. Tento proužek je u neplatných bankovek úzký a jeho barva se při naklopení nemění.
O své peníze nepřijdete
Nejnovější vzory bankovek už mají proužek širší a při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou. Jednotlivé vzory od sebe odlišuje také letopočet vyobrazený na lícní straně bankovky a některé další ochranné prvky. Pokud máte tyto peníze ještě doma, nemusíte se bát, že jste o jejich hodnotu definitivně přišli. Česká národní banka vám je po neomezeně dlouhou dobu vymění. Kromě ČNB však není nikdo povinen neplatné bankovky přijímat nebo vyměňovat.
V platnosti i nadále zůstávají po 1. červenci 2022 bankovky v nominální hodnotě 5000 korun. Týká se to varianty s úzkým i se širším stříbřitým proužkem. Pravidla pro nakládání s nimi se nemění a je tedy možné s nimi i nadále standardně platit za nákup zboží a služeb. Oběh hotovostních peněz se řídí zákonem o oběhu bankovek a mincí. Tam je také popsáno, kdo je povinen bankovky a mince přijímat. V souvisejících vyhláškách je popsáno, jak bankovky a mince vypadají a jaké mají ochranné prvky.
Nali jste u sebe někdy neplatné bankovky?


