Máte účet u největší české banky? Hrozí, že během chvíle přijdete o všechny peníze z účtu. Týká se to statisíců Čechů

Bez internetu a různých aplikací si už svůj život většina z nás nedokáže představit. Tyto vymoženosti nás však někdy mohou také připravit o peníze.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Opravdu důvěryhodné podvody zaznamenala nedávno třeba banka ČSOB. Jak jsme na Událostech247 upozornili, tito podvodníci používají kombinaci hlasového automatu, falešné SMS, a dokonce i napodobeného bezpečnostního experta. Klient banky po provedení všech nadiktovaných úkonů dojde na falešný web a pokud zadá své přihlašovací údaje, ocitne se bez veškerých úspor.

Psali vám opravdu z banky?

Na Událostech247 jsme varovali také před tím, že podvodníci umějí věrohodně napodobit telefonní číslo vaší banky. Když si ho pak oslovený na internetu zkontroluje a souhlasí to, může nabýt pocitu, že je vše v pořádku. Pak domnělému bankéři prozradí veškeré své citlivé údaje a přístupy do bankovnictví. Kromě bankovních ústavů se podvodníci vydávají také třeba za pracovníky České pošty a svým obětem rozesílají podvodné e-maily. 

Pozor: Přišel vám tento e-mail? Jednou si ho přečtete a během chvíle máte vyluxovaný bankovní účet. Nachytala se už spousta Čechů

Terčem podvodníků se stali také klienti České spořitelny, která patří mezi největší bankovní ústavy v Česku. Podvodníci jejím klientům rozesílají falešné SMS, ve kterých vybízejí k přihlášení do George nebo stažení falešné aplikace George a dalším krokům. V okamžiku, kdy jejich požadavky splníte a poskytnete své citlivé údaje, může se stát, že jste do pár minut bez veškerých úspor, které máte na svém bankovním účtu, jak jsme na Událostech247 upozornili nedávno. 

Podvod je opravdu velmi propracovaný

Dalším podvodem jsou falešné telefonáty. Klientovi České spořitelny zazvoní telefon a ozve se automat. Ten upozorní na to, že má daný člověk nainstalovanou neaktuální verzi aplikace George. Česká spořitelna ji nabízí svým klientům v rámci mobilního bankovnictví. Aplikaci používá přes 900 tisíc lidí, jak píše web Refresher. Automat pak pošle odkaz na stažení nové aktualizace. Celý podvod je přitom velmi věrohodný, na telefonu dokonce dojde k vizuální simulaci instalace nové verze.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Podvodníci se snaží své oběti často nalákat například skrze SMS zprávy

 „Odkaz samozřejmě vede na falešnou webovou aplikaci, která vyžaduje přihlášení do internetového bankovnictví České spořitelny,“ upozornil na sociální síti X ředitel projektu Hlídač státu Michal Bláha. Spořitelna upozornila, že nikdy neposílá SMS zprávy s odkazem, ve kterém je potřeba vyplnit údaje do internetového bankovnictví, nebo stáhnout aplikaci George. „Protože se o tom dost mluví, tak já už si dávám pozor. Navíc na účtu stejně věčně nic nemám,“ řekla Událostem247 paní Eva z Vyškova.

Snažili se vás někdy podvodníci nalákat podobným způsobem? O vaše zkušenosti se s námi můžete podělit v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články