Máte v peněžence jednu z těhle vzácných mincí? V žádném případě s nimi neplaťte, dostanete za ně 600 000 Kč. Poznáte je jednoduše

Pokud si chcete jednoduše přivydělat, zkuste se podívat do peněženky nebo do hrníčku, kam odkládáte drobné.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Sběratelé bankovek se mohou stát pořádnými boháči. K jedné takové patří i stokoruna, která byla vydána k 100. výročí vzniku Československa, jak jsme na Událostech247 informovali už dříve. Její hodnota totiž postupem času vzrostla natolik, že se už v minulosti dala prodat za zhruba 30 tisíc korun. Nyní je její cena daleko vyšší. Při nalezení vzácné bankovky je třeba vyhledat odborníka, jak jsme na Událostech247 v minulosti radili.

Na čem závisí hodnota vzácných platidel

Cenu bankovek a mincí určuje také zájem ze strany sběratelů. U historických mincí je cena podmíněna především vzácností, tedy počtem dochovaných kusů, stářím, zachovalostí, nebo spojitostí s významnou historickou událostí. Psal o tom web Deník. U těch novějších hodnota záleží především na zachovalosti a nákladu. U zlatých mincí, ať už jsou starších nebo novější, pak tvoří část ceny samotný drahý kov, ze kterého je vyrobena.

Vzácné mince a bankovky v oběhu: Vyplatí se zkontrolovat vlastní peněženku, mohou tam čekat miliony

Mezi rarity patří legendární desetikoruna z roku 1993 s malým KČ z Hamburské mincovny. Šance najít tuto minci v oběhu je však téměř nulová. Její hodnota je okolo 600 tisíc korun. V roce 2000 však proběhla ražba dvou motivů desetikorunové mince. Jeden z nich znázorňuje milénium a nazývá se Orloj, ten vzácný není. Pokud ale máte štěstí a narazíte na klasickou desetikorunu se vzorem Petrov, pak máte vyděláno několik tisíc korun. Deníku to řekl specialista Roman Veselý ze společnosti Aurea Numismatika.

Jak k chybě na minci došlo

Vyplatí se všímat si také padesátikorun a dalších mincí, které byly ražené v nízkém nákladu a dají se prodat za násobky nominální hodnoty. „Cenné jsou padesátikorunové mince ražené mezi lety 1994 až 2004. Dnes mají všechny vyšší hodnotu a to od 300 do několika tisíc korun. Nebyly totiž určeny pro oběh, ale jen pro sběratelské sady,“ cituje Deník specialistu Veselého. „Můj dědeček mince sbíral, takže jsem je po něm podědil. Ty, o kterých mluvíte, tam nejsou, ale i tak má sbírka nesmírnou hodnotu,“ popsal Událostem247 pan Ivan z Prachatic.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Vzácných mincí a bankovek je v oběhu hned několik

Pokud se vám podaří najít jednu ze vzácných mincí, je nejlepší navštívit numismatika. Většinou na něj narazíte v obchodě, kde například vykupují staré mince, medaile, bankovky, vyznamenání nebo staré pohlednice, radí web Kurzy. Chyba na vzácné desetikoruně vznikla během přípravy v německém Hamburgu. Autor pak na vlastní přání přepracoval rubovou stranu a písmena Kč zvětšil. Prostřednictvím mincovních automatů se pak mince dostaly do oběhu.

Našli jste někdy u sebe v peněžence vzácnou minci? Podělte se o to s námi dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články