I když spousta lidí v dnešní době preferuje platbu kartou nebo telefonem, většina u sebe nosí také hotovost.
Je však potřeba si kontrolovat platnost především u bankovek. Jak jsme psali již dříve, některé bankovky skončily a už se s nimi nedá zaplatit. Bohužel, spousta lidí o tom neví. Rozeznat navíc nové bankovky od těch starých je celkem náročné, protože rozdíl mezi nimi nemusí být na první pohled viditelný.
Co dělat, pokud doma máte neplatné bankovky
Spousta Čechů má dnes tedy doma bankovky, kterým skončila platnost, a když už to zjistí, neví, co s nimi mají dělat. Platnost jim přitom skončila již v červnu 2022. Bankovky v hodnotách 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1 000 Kč a 2 000 Kč, které měly tenký stříbrný proužek, byly podle webu Novinky nahrazeny novější verzí s širším proužkem. Pokud si nejste jistí a chcete si své peníze raději zkontrolovat, tady je podrobný přehled.
Konkrétně jde o bankovky s nominální hodnotou 100 Kč vzor 1995 a 1997, 200 Kč vzor 1996 a 1998, 500 Kč vzor 1995 a 1997, 1000 Kč vzor 1996, a 2000 Kč vzor 1996 a 1999. Pokud jste právě zjistili, že tyto bankovky stále máte, nemusíte se bát, že byste o jejich hodnotu přišli. Do konce loňského července je bylo možné zdarma vyměnit na pobočce jakékoli banky. Teď už je výměna možná pouze na pobočkách České národní banky.
Jedna bankovka se změně vyhnula
Pokud takovou pobočku v místě svého bydliště nemáte, nemusíte zoufat. Existuje totiž alternativní řešení, a to poslat neplatné peníze poštou přímo na adresu ČNB, která poté danou částku převede na váš účet. Problém může nastat také u bankomatu. Ten vám samozřejmě staré bankovky nevydá, ale problém nastává při jejich vkladu. Vkladomat totiž dokáže rozeznat novou bankovku od staré a zkrátka vám ji nevezme.
Změně se vyhnula jediná bankovka, a to s hodnotou 5 000 korun. Ta stále zůstává platná, a to nehledě na to, jaký má na sobě proužek. Pokud zpozorujete, že má na sobě tenký proužek, nemusíte panikařit, je platná. Česká národní banka oficiálně neuvedla důvod, proč se pětitisícovka nestahovala z oběhu, ale zřejmě je to kvůli jejímu nižšímu počtu mezi veřejností ve srovnání s ostatními hodnotami. Jejich počet podle ČNB představuje cca 6 procent všech bankovek v oběhu.