Miliony klientů českých bank jsou v ohrožení. Kvůli malé chybě přichází o všechny peníze na svém bankovním účtu

Podvodníci neustále přichází s novými triky, pomocí nichž se snaží oklamat nic netušící lidi a okrást je o jejich peníze.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Vishing, spoofing či quishing. Všechna tato slova označují nejrůznější druhy podvodů, kterými se kyberzločinci snaží denně okrádat spousty lidí. Často se k jejich penězům pokouší dostat prostřednictvím jejich bank, respektive bankovních účtů. Mnohdy stačí jediná chyba a lidé mohou rázem přijít o veškeré své úspory.

Množství útoků narůstá

Spolu s rozvojem technologií v posledních letech dramaticky roste také množství různých kyberzločinů. Konkrétně na klienty českých bank jen loni kyberzločinci provedli bezmála 70 tisíc útoků, což je v meziročním srovnání trojnásobná nárůst, uvádí web E15. Dohromady pak poškození přišli o 1,35 miliardy korun, což jen podtrhuje závažnost tohoto problému.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Počet kyberútoků stále roste

Metod, které podvodníci používají, je přitom celá řada. Jak píše server Novinky, v dnešní době je stále častější takzvaný vishing, což jsou podvodné telefonáty. Podvodníci navíc umí i napodobovat různá čísla známých bank či jiných institucí a snadno tak u lidí navodí dojem důvěryhodnosti a serióznosti. Následně se z klientů snaží vylákat citlivé údaje, které by jim umožnily přístup k jejich účtům.

Útoky míří na klienty všech bank

Vzhledem k tomu, že bankovní účet má dnes naprostá většina Čechů, jsou kyberútoky ohroženi až miliony lidí. Události247 v minulosti informovaly hned o několika případech hromadných útoků na klienty vybraných bank. Týkaly se třeba banky ČSOB, Moneta Money Bank nebo Fio Banky.

Máte účet u známé české banky? Zpozorněte, jediné kliknutí vás připraví o všechny peníze na bankovním účtu. Je to vážné

Aktuálně pak Čechy před falešnými telefonáty varuje i Česká bankovní asociace (ČBA), která sdružuje mnoho v Česku rozšířených bank. Jak uvádí web Novinky, podvodníci vydávající se za pracovníky ČBA volají nic netušícím lidem ve snaze vymámit od nich citlivé údaje. Pomocí nich pak během chvíle vyberou jejich účty.

A jak podvodníky od skutečných pracovníků ČBA rozeznat? Jak pro server Novinky řekl hlavní právník asociace Filip Hanzlík: ČBA sama od sebe klienty bank nikdy nekontaktuje ani nenabízí žádné poradenské či investiční služby. Pakliže by tedy lidem někdo s touto nabídkou volal, je to signál, že se pravděpodobně jedná o podvod.

Volali už vám někdy podvodníci vydávající se za pracovníka banky či ČBA? Napište nám o svých zkušenostech do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články