Některé mince mohou mít daleko vyšší cenu, než jaká je jejich nominální hodnota. Pokud byste takový vzácný kus našli, mohou z vás být boháči.
Mince využívá k placení každý den mnoho lidí. Zatímco většina není ničím výjimečná, existují i kusy, které mají obrovskou hodnotu. A nemusí se jednat pouze o historické mince staré několik staletí. Skutečně astronomickou hodnotu má pro sběratele i jedna mince z roku 2023. Zjistěte, zda ji náhodou v peněžence nenosíte i vy.
Mince s chybnou ražbou
Konkrétně se jedná o polskou minci v hodnotě 5 polských zlotých, což je v přepočtu na českou měnu necelých 30 korun. Ne ale jen tak ledajakou. Ceněná je mince vyražená v roce 2023, která má výrobní vadu. Kruh s orlem není zcela zlatý, jak by měl být a na straně s nominální hodnotou pak zlatá barva přesahuje předpokládané obrysy, píše web Fakt. Kromě toho je daná mince také lehčí.
A kolik by lidé za tento nález mohli dostat? Sběrateli je evidentně tato rarita skutečně ceněná. Jak píše web Fakt, podle odhadů by se hodnota této mince mohla vyšplhat až na 500 PLN, což je stokrát víc než její původní hodnota. V přepočtu na českou měnu by tak lidé mohli za prodej mince získat i bezmála 3 tisíce korun. Není přitom nereálné, že by na ni narazili i někteří Češi. Mnozí totiž do sousedního Polska jezdí na nákupy levnějších potravin a logicky tak využívají i tamní platidlo.
I v Česku se najdou rarity
Jak psaly Události247, klidně i 100 tisíc korun by v dražbě mohli získat lidé, kteří by našli dvacetikorunu, která má na obou stranách vyraženého svatého Václava. A ještě výrazně víc, až 600 tisíc korun by lidé mohli dostat za desetikorunu z roku 1993 s malými písmeny kč.
To ale není nic oproti těm nejdražším mincím, které se v aukčních síních v Česku prodaly. Těžko představitelných 14,7 milionů korun dal sběratel za desetidukát z roku 1937. Ještě za vyšší částku, 20,7 milionů se před několika lety vydražil dvojdukát z totožného roku. A do třetice, pětidukát z roku 1937 se prodal za rekordních 27 milionů korun, píše web Peníze.