Jezdíte často po dálnici? Letos zde začalo platit několik nových pravidel. Zjistěte, o co se jedná.
Jízda po dálnicích vyžaduje od řidičů dodržování specifických předpisů, které se od těch na klasických silnicích v mnohém liší. Letos se navíc mnohá pravidla a nařízení souvisící s jízdou na dálnici mění. Události247 například informovaly o plánovaném zvýšení maximální povolené rychlosti na 150 kilometrů v hodině či o zdražení dálničních známek, jež nastalo v březnu. To ale není všechno.
Na řidiče kamionů se valí jedna špatná zpráva za druhou
Události247 nedávno psaly o tom, že na určitých úsecích českých dálnic se od loňského podzimu začaly objevovat nové značky zakazující předjíždění kamionů. Porušení tohoto pravidla se pak trestá tučnou pokutou dosahující až 5500 korun. Stejná bloková pokuta ostatně od letoška hrozí i za couvání, otáčení se či jízdu v protisměru na dálnici, uvádí web Měšec. Mnozí však pokuty za různé přestupky jednoduše neplatí.
Specifickou kategorií jsou v tomto ohledu řidiči zahraničních společností, které na pokutách mnohdy dluží i statisíce korun. Čeští celníci však nově testují způsob, jak na ně vyzrát. Jak píše web TN, pomocí technologie mýtných bran, které jsou na dálnicích umístěny jsou strážníci schopni efektivně vybírat nezaplacené pokuty od řidičů zahraničních nákladních vozidel.
Jak vymáhání pokut na dálnici probíhá?
Celníci umí díky mýtným branám dlužníky lokalizovat přímo na silnici. „Celní správa disponuje určitými systémy, díky kterým jsme schopni vysledovat zájmové kamiony v terénu. Vidí, kde se ty kamiony pohybují, a potom už dávají echo mobilním hlídkám,“ vysvětlil pro server TN vedoucí analytického oddělení Celního úřadu Kraje Vysočina Pavel Šťáva.
A co těmto neplatičům pokut hrozí? V první řadě je celníci samozřejmě vyzvou k uhrazení dlužné částky. Pokud okamžitě nezaplatí, nedovolí jim strážníci pokračovat. „Můžeme zabránit v další jízdě odebráním poznávacím značky nebo dáním botičky,“ dodal pro web TN mluvčí Celního úřadu Kraje Vysočina Richard Zeman.