Na instalatéra zapomeňte, myčku si opravíte klidně sami. Nejen, že je to snadné a rychlé, ale navíc ušetříte

Když se nám porouchá pračka nebo myčka, častokrát voláme instalatéra. Je to však vždy potřeba? Rozhodně ne, většinu problémů vyřešíte doma.

i Zdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Jak již naše redakce Události247 informovala, myčka patří mezi spotřebiče, které žerou nejvíce elektřiny. Jakmile se porouchá a nepracuje tak, jak by měla, její spotřeba se může ještě výrazně zvýšit. V dnešní době existuje naštěstí mnoho návodů, které vám v případě poruchy podají pomocnou ruku. Většinu klasických problémů myčky se dá vyřešit svépomocí už během několika minut. Poradíme vám, jak na to.

Porouchaná myčka

Pokud vaše myčka nádobí najednou přestala fungovat, nemusíte hned volat opraváře nebo instalatéra. V mnoha případech se totiž jedná o drobnou závadu, kterou zvládnete odstranit sami. Nejenže si tím ušetříte čekání na servis, ale také se vyhnete zbytečným výdajům za opravu. Nejčastější poruchy myčky jsou podle webu Coast Appliances tyto:

Češi, kteří mají v kuchyni tento spotřebič, riskují vyhoření domácnosti. Kdo ho po použití nevypojí, ten riskuje

iZdroj fotografie: GodeNehler / Creative Commons / CC BY-SA
Konkrétní porucha se dá snadno vyčíst díky chybovému kódu
  • Myčka nevypouští vodu
  • Myčka nenapouští vodu
  • Myčka teče
  • Myčka zapáchá
  • Myčka špatně myje
  • Myčka je hlučná
  • Nádobí je po umytí stále mokré
  • Myčka se nechce spustit

Všechny zmíněné problémy se naštěstí dají snadno vyřešit. O konkrétních problémech psal i web Choice a ke každému z nich má i způsob snadného řešení. Prvním krokem by měla být kontrola přívodu vody. Pokud se do myčky nedostává voda, nemůže správně fungovat. Dalším běžným problémem bývá zablokování trysek, které mají na starosti oplachování nádobí. Některé moderní myčky při poruše zobrazí chybový kód, podle kterého lze v návodu snadno zjistit, co je špatně.

Myčky a pračky mají dost společného

Mezi myčkou a pračkou není až tak velký rozdíl, jak by se mohlo zdát. Obě něco myjí, obě fungují podobně a obě vám při poruše zobrazí na displeji chybový kód. V návodu, který jste k myčce dostali, by měly být konkrétní chybové kódy rozepsané. Pokud nejsou, vyhledejte si chybový kód na internetu a brzy se dozvíte, co je s vaší myčkou špatně.

Kdo bude doma používat příliš starý spotřebič, ten dostane likvidační pokutu. Bude se to kontrolovat už od 1. září

iZdroj fotografie: Piotrus / Creative Commons / CC BY-SA
Většina poruch myčky se dá vyřešit doma během pár sekund

Velmi častou příčinou poruchy je ucpaný odtok nebo prasklé těsnění čerpadla. Myčka pak nedokáže vodu správně odvádět a neustále se ji snaží odčerpat. V takovém případě zkuste spotřebič opatrně naklonit – pokud se v jeho spodní části objeví voda, problém může být právě v odpadu nebo těsnění. Nejprve se pokuste vyčistit sítko na dně myčky a mechanicky pročistit odtok například instalatérským perem.

Pokud závada přetrvává, zkontrolujte těsnění spodního čerpadla a případně ho vyměňte. Pokud se chcete vyhnout problémům s myčkou, nezapomeňte na její pravidelnou údržbu.

Porouchala se vám někdy myčka?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články