Rok 2025 s sebou přináší hned několik zásadních změn, které se dotknou všech řidičů. Kdo si je neohlídá, může na něj čekat nepříjemná pokuta.
To, že s sebou rok 2025 přinese nějaké změny, jsme všichni věděli, ale že jich bude tolik, to by očekával jen málokdo. Vždyť naše redakce Událostí247 jim musela věnovat už několik článků. Psali jsme například o cenách dálničních známek i taktéž o novince, díky které u sebe nemusíte mít během řízení fyzické doklady. Na co všechno se řidiči při jízdě autem musí připravit? Pojďme se podívat na všechny novinky.
Nová vyhláška, nová pravidla
Vůbec první a zásadní novinkou je změna vyhlášky č. 277/2004 Sb. o stanovení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel. Ta se momentálně mění na vyhlášku č. 445/2024 Sb., která jasně praví, že řidiči, kteří trpí srdečními problémy, musí mít od lékaře potvrzení o způsobilosti řízení motorových vozidel. V tomto novém nařízení vznikl téměř okamžitě zmatek, protože se předpokládalo, že samotné potvrzení bude muset být od kardiologa, ale tato informace není potvrzena. Pravda je taková, že nová vyhláška obsahuje mnoho nesrovnalostí, špatné překlady odborných termínů a také chyby, které bude třeba napravit.
Další novinku si přichystala Evropská unie, která má v plánu nastavit dvouletou zkušební dobu pro nové řidiče. Pro ně budou po dobu dvou let platit přísnější podmínky a pravidla. V případě přestupku jim může hrozit nejen povinnost absolvovat doškolení, ale v krajním případě i odebrání řidičského oprávnění. Kromě toho bude v celé EU zavedena nulová tolerance alkoholu za volantem – nováčci tak nebudou smět řídit ani po jediné skleničce.
Zase ta digitalizace
Další zásadní novinkou, se kterou přišla Evropská komise, je zavedení digitálních řidičských průkazů, které budou dostupné v mobilních telefonech. Plastové karty zůstanou zachovány, ale už nebudou nezbytné. Digitální průkazy budou chráněny QR kódy, propojené s databázemi a umožní například snadnou kontrolu bodového stavu nebo platnosti oprávnění. V dnešní době už existuje například eObčanka, která se těší stále větší oblibě, takže zase o tak výraznou změnu nepůjde.
Naopak velkou změnou pak bude řidičák pro osoby s autismem a duševními poruchami. Pokud lidé s autismem, Aspergerovým syndromem či jinými duševními potížemi projdou lékařským posudkem, pak jim nikdo nebude stát při zisku řidičského průkazu v cestě. Stále však platí, stejně jako pro seniory, že u sebe budou muset vozit lékařské potvrzení o způsobilosti k řízení. V případě, že by tak neučinili, může jim hrozit pokuta od 5 000 do 10 000 Kč.
Co na tyto změny říkáte?


