Vláda: Nápoje v obchodech brzy astronomicky zdraží. Kdo může, měl by si dopředu udělat zásoby svého oblíbeného pití

Poté, co konečně ustalo brutální zdražování potravin, čeká nyní podobný scénář vybrané nápoje. Zdražit by mohly i o několik korun.

i Zdroj fotografie: Alf van Beem/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Nejen potraviny, ale i nápoje v poslední době zdražovaly. A důvodem mnohdy nebyla pouze inflace. Události247 již dříve psaly o rostoucí ceně pomerančového džusu způsobené klimatickými změnami a špatnou sklizní citrusů. Stejný osud pak nejspíš v budoucnu čeká kávu. Vedle klimatických podmínek však do cen některých nápojů zasahuje i stát, a to uvalováním daní.

Některé nápoje zdraží výrazně

Již v loňském roce česká vláda v rámci úprav sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) zvýšila zdanění nealkoholických nápojů, jak psaly Události247. Šlo o širokou škálu produktů včetně džusů, slazených limonád anebo minerálních a kojeneckých vod. Konkrétně se přesunuly z 15procentní do 21procentní sazby, což je nárůst daně o 6 procent. To zapříčinilo, že mnohé oblíbené nápoje zdražily i o několik korun za lahev.

Vláda schválila vyšší DPH pro nealko nápoje: Podle výrobců to bude mít negativní dopad na spotřebu

Vládě však evidentně toto zvýšení daně nestačí a na vybrané nápoje proto chystá úplně novou daň. Jak píše web ČT24, podle návrhu ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) by se mělo jednat o spotřební daň na slazené nealkoholické nápoje. Konkrétně by se mohla vybírat daň 3,40 koruny z každého litru nápoje, který by obsahoval více než 50 gramů cukru. Za každých dalších 10 gramů cukru navíc by se daň zvýšila o 35 haléřů. Kvůli tomu by tyto nápoje mohly v obchodech zdražit i o několik korun. Kdo je tedy má rád, měl by si raději udělat zásoby.

Ministr myslí na zdraví lidí

To, že přemíra cukru škodí zdraví, je známá věc. A to je podle Válka také tím stěžejním důvodem, proč by se slazené nápoje měly zdanit. Jak píše web Echo24, nejenže cukr se výrazně podílí na rozvoji obezity a má svůj podíl na kazivosti zubů. Jeho nadměrná konzumace může také zvýšit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny či diabetu.

iZdroj fotografie: Tiia Monto/ Creative Commons / CC-BY-SA
Mezi slazené nápoje spadají i džusy

Vedle toho jsou zde pak i ekonomické důvody k zavedení této nové spotřební daně na slazené nápoje. Jak dále uvádí web Echo24, podle průzkumu společnosti PAQ Research by toto opatření mohlo státnímu rozpočtu přinést příjmy ve výši 2,7 miliardy korun. A k tomu výrazně ušetřit zdravotní a sociální náklady, které stát vyplácí lidem trpícím obezitou a dalšími nemocemi zapříčiněnými mimo jiné i vysokou konzumací cukru.

Co si o zdanění slazených nápojů myslíte vy? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články