Nedovolené použití blikaček se řidičům nevyplatí. Za pouhé poděkování je pokuta 5 000 korun

Od letošního roku se mnohé pokuty za dopravní přestupky navýšily. Patří mezi ně i ta za nedovolené použití výstražných světel.

i Zdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Výstražná světla, známá také jako blikačky, používají řidiči k různým účelům. Může jít například o znamení omluvy při provedení neočekávaného manévru, varování před nebezpečnou překážkou, upozornění při dopravní zácpě nebo třeba jako výstraha pro projíždějící auta v případě nebezpečného parkování na silnici. Ne vždy je však použití těchto světel v souladu s pravidly silničního provozu a v některých případech lidem dokonce může hrozit za jejich využití pokuta.

Pokuta hrozí hned v několika situacích

Události247 již dříve psaly o tom, že od letošního roku platí nové výše pokut a trestů za některé dopravní přestupky. Patří mezi ně i zvýšená pokuta za špatné použití výstražných světel. Jak uvádí web TN, došlo k jejímu zdvojnásobení. Aktuálně tak motoristé za tento nešvar mohou dostat na místě sankci 1 500 korun, ve správním řízení pak až 5 tisíc korun.

Každý, kdo v autě používá tato světla dostane od policie brutální pokutu. Týká se to 1 z 5 řidičů

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výstražná světla méně či více často používá většina řidičů

A v jakých konkrétních případech pokuta hrozí? Blikačky je povolené využívat v situacích, kdy hrozí bezprostřední nebezpečí. Může se tedy jednat například o již zmíněné nečekané zastavení nebo zpomalení kvůli překážce na silnici. V jiných situacích, třeba jako omluva, poděkování nebo pozdrav, by se však užívat neměly.

Prodražit se může i použití dalších světel

Podobně striktní pravidla platí také pro některá další světla. Třeba dálková. Události247 již dříve informovaly, že problikávání coby pozdrav nebo varování před silniční kontrolou je přísně zakázané a hrozí za to mastná pokuta. Jedná se přitom o zvyk, který při řízení často využívá spousta motoristů.

Každému řidiči, kdo má na autě takto zapnutá světla, hrozí mastná pokuta. Vyvarujte se tomu, jinak budete mít co do činění s policií

iZdroj fotografie: Policie ČR
Pokuta může hrozit i za použití dalších druhů světel

A zneužívat se nesmí ani mlhovky. To jsou světla, která mají své místo v časech, kdy panuje špatná viditelnost. Může jít třeba o deštivé či sněhové podmínky nebo mlhu. V takových chvílích je dokonce povinné použít zadní mlhovky. Pokud ale snížená viditelnost není, řidiči tato světla rozsvěcet nesmí.

V jakých situacích nejčastěji výstražná světla používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články