Nová dopravní značka: Řidiči často vůbec netuší, co znamená. Je za to přitom automaticky pokuta 3 000 Kč

Dobrá znalost dopravních značek by pro každého řidiče měla být samozřejmostí. Existují však i značky opravdu kuriózní.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Na Událostech247 jsme psali o značce, která se na českých silnicích sice už nějakou dobu používá, ale někteří šoféři stále nevědí, co vlastně znamená. Řeč je o značce Stop protisměr. Jejím hlavním cílem je zabránit tomu, aby řidiči na dálnici vjeli do protisměru a vážně tak ohrozili sebe i další účastníky provozu.

S novým rokem přišlo nové značení

Upozornili jsme i na to, že od ledna 2024 se v České republice začaly zavádět takzvané sdílené zóny a tím pádem i nové značky, které na vjezd či výjezd z těchto zón upozorňují. Zóny se nacházejí ve známých oblastech, kde už předtím určitá dopravní omezení platila. Zásadním prvkem sdílených zón je smíšený provoz. Zahrnují nejen pěší, ale i cyklisty, řidiče aut a další účastníky silničního provozu.

Nová dopravní značka 2024: Každý řidič, který nebude vědět co znamená, dostane brutální pokutu

Další novinkou je letos modrobílý obdélník s velkými písmeny P+D. Znamená Park and Drive, tedy Zaparkuj a jeď, jak jsme na Událostech247 informovali už dříve. Označovat bude místo, které je určené pro parkování vozidel, jejichž řidič odtud pokračuje v jízdě jako cestující v jiném vozidle v rámci spolujízdy. Třeba službou Uber nebo Bolt. Dobré je vědět, že neznalost dopravních značek policie neomlouvá a řidič může dostat pořádnou pokutu.

Lidé jsou z nových značek zmatení

Řidiče jistě zaujala také značka, kterou mohou potkat při cestě do zahraničí. Jak píše web Autojournal, je tvořena bílým diamantem na modrém pozadí, případně v digitální podobě je pouze černobílá. Pokud řidiči ve Francii pravidla tohoto značení nedodrží, mohou očekávat poměrně vysokou pokutu, a to ve výši až 120 eur, tedy v přepočtu 3000 korun. Tato nová značka má za úkol oddělit pruhy vyhrazené pro více pasažérů.

iZdroj fotografie: Geschehen
Uvedená značka je ve tvaru kosočtverce

Speciální pruh mohou využívat taxíky, autobusy, MHD a elektrické a běžné automobily s alespoň dvěma cestujícími. Povolen je také pro motorky. Auta s jedním cestujícím mají jízdu v tomto pruhu zakázanou. I když se značka nachází převážně ve Francii, pomalu se rozšiřuje také do dalších zemí Evropské unie, jako je sousední Německo. Často se s ní řidiči mohou setkat také v USA, píše dále web. „Za mě už je to moc složitá značka. Sotva jsem pochopila tu sdílenou zónu, co nám teď zavedli v centru,“ řekla k tomu paní Jarmila z Brna.

Setkali jste se někdy v zahraničí s touto značkou? Napište nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články