Stát zveřejnil nejčastější přestupky, jichž se řidiči na českých silnicích dopouští. Na tyto nešvary by si motoristé měli dát obzvlášť velký pozor.
Překročení maximální povolené rychlosti, nedání přednosti v jízdě či telefon za volantem. Tipnete si, které přestupky jsou ty nejčastější? Redakce Událostí247 prostudovala data Ministerstva dopravy i nově vzniklé Inspekce silniční dopravy. Zatímco některé časté prohřešky řidičů nejsou překvapující, u jiných jsme takovou četnost nečekali.
Nová inspekce vznikla teprve v červenci
Informace o vzniku Inspekce silniční dopravy (INSID) přinesla redakce Událostí247 již dříve. Jedná se o nový kontrolní úřad, který spadá pod Ministerstvo dopravy. Ačkoli se nejedná o policejní složku, inspektoři mohou provádět silniční kontroly, zastavovat vozidla a řešit různé přestupky. A i když zastavit mohou libovolné dopravní prostředky, zaměřují se především na nákladní vozidla a autobusy.
Jen za první den zjistili inspektoři na silnicích 25 přestupků, jak jsme ověřili na webu INSID. Nyní, po několika týdnech fungování, pak inspekce zveřejnila statistiku těch nejčastějších. Na prvním místě četnosti pochybení se umístilo přetížení vozidel. Jedná se přitom o prohřešek, který může být tvrdě sankcionován. Za každou tunu nad povolenou hmotnost musí provozovatel auta zaplatit 9 tisíc korun. A pokud by řidič nařízené vážení odmítl, může ho čekat pokuta až 100 tisíc korun, jak uvádí Policie ČR.
Druhou příčku obsadil špatný technický stav vozidla. Ten může řidiče stát 3 500 korun až 25 tisíc korun, provozovatele pak až 100 tisíc korun ve správním řízení. Další časté přestupky pak byly manipulace s tachografy, porušování odpočinkových režimů nebo chybějící či nesprávné doklady.
Celkově jsou nejčastější přestupky jiné
Redakce Událostí247 dále prostudovala obecné statistiky všech dopravních přestupků, jež eviduje Ministerstvo dopravy. Ty tvoří ve velké míře i přestupky spáchané řidiči osobních aut, což se do celkových čísel významně propisuje. Loni bylo nejčastějším nešvarem překročení maximální povolené rychlosti v obci o více než 10 km/h. Následovalo používání mobilu při řízení, výraznější překročení povolené rychlosti nebo jízda bez zapnutých pásů.
Podle redakce Událostí247 je určitě zajímavé vidět, jaké přestupky řidiči páchají nejčastěji. Zatímco u nešvarů jako zmíněná příliš rychlá jízda nebo telefonování za volantem se četnosti mnozí nepodiví, u nákladní dopravy už povědomí o nejčastějších problémech tak velké není.
Přitom právě nedodržování pravidel jako je povolená hmotnost či pravidelný odpočinek řidičů mohou výrazně zvyšovat riziko dopravních nehod. Zřízení INSID a častější kontroly nákladních aut a autobusů tak podle nás mohou významně přispět ke zvýšení celkové bezpečnosti na silnicích.
Co si o zřízení Inspekce silniční dopravy myslíte vy?

