Některé tuzexové poukázky z ČSSR se prodávají za statisíce korun. Bon z roku 1959 se vydražil za více než 1 000 000 Kč

I když na dobu před rokem 1989 většina z nás nevzpomíná zrovna v dobrém, je přece jen pár věcí, které by vás teď mohly potěšit.

i Zdroj fotografie: Lukáš Řezník / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Různé historické artefakty mají pro sběratele mnohdy vysokou cenu. Jak již dříve psaly Události247, může se jednat třeba o známky, mince, ale také méně obvyklé předměty. Patří mezi ně i tuzexové poukázky, takzvané bony, které byly hojně využívané v době ČSSR. Není to však tak dávno, co se v dřívějším Československu využívaly ve velkém. Jejich vznik se datuje do roku 1957. Zrušeny v roce 1992, tedy před 32 lety.

Veksláci měli žně

Psali jsme, že tyto poukázky sloužily k nakupování v obchodech Tuzex. Zde bylo k mání žádané zboží ze západu, které bylo nedostatkové a zároveň velmi drahé. Bony původně dostávali pouze vybraní lidé, například ti, kteří pracovali v zahraničí. Brzy se však s těmito poukázkami, jejichž platnost byla navíc časově omezená, začalo nelegálně obchodovat. Daly se koupit od takzvaných veksláků, kteří na nich pěkně vydělávali.

Máte doma jednu z těchto starých věcí z ČSSR? Máte nárok na více než 1 000 000 Kč. Honem si to ověřte

iZdroj fotografie: Chemical Engineer/ Creative Commons / CC-BY-SA
Za některé typy bonů jsou sběratelé ochotni zaplatit vysoké sumy

I když hodnota 1 bonu byla standardně 1 koruna, veksláci je prodávali za 5 korun. To však pořád není nic proti tomu, za jakou cenu se tyto poukázky prodávají dnes. Jak píše web TN, předloni se v aukci jeden takovýto bon prodal za neuvěřitelných 1 260 000 korun. Vyvolávací cena přitom byla pouhých 10 000 korun. Vydražený bon však nebyl jen tak obyčejný. Šlo o 50haléřovou poukázku z první emise Tuzex.

Vydělat můžete i na dnešních bankovkách

Konkrétně je její vznik datován do 18. září roku 1959. To však nic nemění na tom, že slušnou hodnotu by dnes mohly mít i jiné, už méně vzácné tuzexové poukázky. Kdo by je tedy měl doma, může na jejich prodeji vydělat. Loni se v aukci objevil jeden bon z roku 1958. Pochází z první emise tuzexových poukázek, ze které se jich dochovalo jen sedm. K tomu pak této poukázce byla hned dvakrát prodloužena platnost, což dokazují vytištěná razítka, jak psal server Novinky.

Máte ve sklepě staré věci z ČSSR? Máte vyhráno, momentálně se totiž dají prodat za statisíce korun

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Lidé u sebe mimo zmíněných poukázek stále nosí i vzácné mince a bankovky

Peníze vám ovšem mohou vydělat i současné bankovky. Například dvousetkorunová bankovku s chybně vytištěným ochranným metalickým proužkem. Namísto nápisu 200 Kč je zde totiž vytištěno Republique du Zaire. Jak píše web iDnes, tato zvláštnost vznikla během tisknutí platidel pro tehdy nově vznikající Českou republiku. Před 5 lety například odborníci odhadovali, že by se její cena mohla vyšplhat až k částce 400 000 korun. Zmíněných zairovek se mezi obyvateli Česka může pohybovat až sto.

Pamatujete si ještě na tyto poukázky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články