Některé skupiny důchodců mohou každý měsíc získat finanční bonus ke svému důchodu.
Důchody v Česku se na základě zákonných podmínek pravidelně navyšují. Od 1. ledna 2025 dojde ke zvýšení základní výměry o 260 korun, přičemž procentní část důchodu vzroste o 0,6 %. Celkově si průměrný důchodce polepší přibližně o 352 korun měsíčně. Existuje ale skupina seniorů, kteří mají nárok na ještě výraznější navýšení důchodu. Tito důchodci dostanou příspěvek až ve výši 2 000 korun měsíčně. O tomto příspěvku informovalo samotné ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Kdo na tento příspěvek dosáhne a jak ho získat?
Bonus 2 000 Kč
Nárok na mimořádné zvýšení důchodu mají senioři, kteří oslavili 100. narozeniny. Tento bonus se k jejich stávajícímu důchodu přičítá automaticky, bez nutnosti podávání žádné žádosti. Česká správa sociálního zabezpečení totiž všechny potřebné informace eviduje a splnění podmínky ověřuje sama. Jedná se o státem uzákoněný příplatek, jehož cílem je jednak ocenit seniory za dosažení mimořádně vysokého věku a jednak jim pomoci s případnými vyššími životními náklady spojenými se stářím.
Nutno podotknout, že zmíněný bonus se dotkne jen opravdu malého procenta důchodců. V Česku žije stoletých důchodců momentálně 1 004 a zajímavostí je, že jen 133 z nich jsou muži. Nejvíce z nich poté žije v Praze a Středočeském kraji. Samotný bonus se začal znovu vyplácet v 90. letech minulého století a tehdy činil pouze 400 korun. Postupem času byl příplatek několikrát navýšen, až dosáhl současných 2 000 korun.
Přilepší si i mladší
I když se bonus ve výši 2 000 korun týká pouze občanů starších 100 let, ani mladší důchodci neodejdou s prázdnou. Existuje totiž ještě jeden příspěvek ve výši 1 000 korun měsíčně, a to pro seniory, kteří jsou starší 85 let. Stejně jako století důchodci, ani tito si nemusí o příspěvek zažádat a začne jim chodit automaticky poté, co dovrší 85 let. Česká správa sociálního zabezpečení navýšení provede automaticky na základě dostupných údajů.
Nehledě na to, jak vysoké tyto příspěvky jsou, musíme ocenit fakt, že správa sociálního zabezpečení vše zařídí úplně sama. Důchodci tak nemusí chodit na pobočky a nemusí si o příspěvky žádat. Samotné příspěvky mají starším důchodcům, kteří jsou častokrát nuceni platit za drahé léky, alespoň trochu finančně ulevit.